Bőven van múltja.

A „fucking” (jelentése: kibaszott) szó az angol nyelv egyik legismertebb trágársága. Eredete nemcsak nyelvtanilag, hanem kulturálisan is érdekes történetet rejt, ami meglepően hosszú múltra tekint vissza.

Maga az alapszó, azaz a „fuck” (jelentése: megbasz, baszás, basszus), valószínűleg a középangol „fuken” vagy a német „ficken” kifejezésekből ered, amelyek mind a szexuális aktusra utalnak, de az óskandináv „fokka” is hasonló jelentéssel bírt. Bár pontos eredete nem teljesen tisztázott, a nyelvészek többsége egyetért abban, hogy a szó már a 15-16. században is létezett leginkább írott formában, gyakran obszcén vagy szatirikus szövegekben​, ahol elsősorban a szexuális aktusra utaltak vele.

Az egyik legkorábbi dokumentált előfordulása egy 1475 körül íródott névtelen költeményben található. A Fleas, Flies and Friars (Bolhák, legyek és barátok) című, részben angolul, részben latinul íródott mű Ely város karmelita szerzeteseit gúnyolja ki. Ebben rejtett kódként szerepel a „fuck” szó: „Non sunt in coeli, quia gxddbov xxkxzt pg ifmk fvccant vvivys of heli.” Ez dekódolva azt jelenti: „Nincsenek a mennyben, mert Ely asszonyait dugják.” Ebben a „fuck” „fuccant” formában jelenik meg, ami az angol gyökerű szó és a latin ragozás keverékéből áll össze – ezt kódolták úgy, hogy a szövegben minden betűt az adott kor ábécéjében a következő betűre cseréltek, így a „fuccant” „gxddbou” formában szerepel.

Egy érdekes, de téves legenda

Egy téves legenda egy középkori királyi engedélyre vezeti vissza a „fucking” szó eredetét. Állítólag a pestisjárvány és az ebből következő forráshiány miatt a falvak és városok úgy próbálták megfékezni a népességnövekedést, hogy engedélyhez kötötték a szexuális aktusokat. A királyi engedélyt – amit egy helyi elöljáró vagy uraság adott ki – egy útról látható tábla jelezte, amelyen ez állt: „Fornicating/Fornication Under Consent of King” (Paráználkodás a király beleegyezésével), amit később FUCK-ra rövidítettek. Bár ez a történet népszerű, semmilyen történelmi írásos bizonyíték nem támasztja alá, a szájhagyományban és az irodalomban mégis hosszú ideig fennmaradt.

1598-ban egy angol–olasz szótárban a „fuck” már nyíltan szerepelt az olasz „fottere” megfelelőjeként (jelentése: baszni, megbaszni), ami azt mutatja, hogy már akkoriban is létezett ennek nyílt nyelvi megfelelője, azaz közismert volt a mindennapi nyelvben. Ugyanakkor a szó továbbra is tabunak számított, és a 19. századig alig írták le. A hivatalos szótárakban csak az 1960-as években – a Penguin Dictionary 1966-os kiadásában – jelent meg először, miután a társadalmi tabuk némileg enyhültek.

A 20. század során a „fucking” a közbeszéd részévé vált, a második világháború például nagyban hozzájárult a szó elterjedéséhez az amerikai és brit katonák révén, akik gyakran használták erős érzelmi nyomatékként és stresszoldásra. Vagyis ekkor a „fucking” már nemcsak a szexuális értelemben jelent meg, hanem hangsúlyozó elemként vagy bosszúság kifejezésére is. Ez pedig hozzájárult ahhoz, hogy a kifejezés elterjedt a mindennapi angol nyelvben.

Szóval ma már a „fucking” univerzális szerepet tölt be az angol nyelvben: többnyire érzelmi intenzitás fokozására szolgál, és szinte bármilyen helyzetben használható a düh, öröm, frusztráció vagy éppen csodálkozás kifejezésére, azaz amolyan univerzális kötőanyag, amely igeként, főnévként, melléknévként és indulatszóként is megállja a helyét szinte bármilyen kontextusban.

(Forrás: Wordorigins.com, Todayifoundout.comWikipédia, fotó: Getty Images, Unsplash / Markus Spiske)

Ez is érdekelhet:

Ezért nevezik New Yorkot Nagy Almának

New York városát gyakran emlegetik „Big Apple”, azaz a „Nagy Alma” néven, de vajon honnan jött ez a becenév?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?

Kiszámolták, melyik lesz 2025 legrosszabb napja

Magyar kutatók megfejtették az idegsejtek kommunikációs kódjának egyik titkát

További cikkeink a témában