Sajnos egy környezeti időzített bomba.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

2024 áprilisában, miközben a NASA kutatói Grönland felett repültek, hogy modern radartechnikával térképezzék fel a jégtakaró mértékét,

megtalálták a mintegy 30 méter vastag jégréteg alatt rejtőző titkos katonai bázis, a Camp Century maradványait.

Az eredetileg a hidegháború idején, egészen pontosan 1959-ben épült, 21 föld alatti alagútból álló létesítményt „az első földalatti városként” is emlegetik, ahol 200 katona élt. A bázis/város hivatalosan kutatóállomás volt, valójában azonban a „Project Iceworm” (Jégféreg-projekt) nevű titkos program fedősztoriját rejti: egy nukleáris rakéták tárolására és kilövésükre alkalmas hálózat kiépítése a jég alatt, amely a Szovjetunió elleni támadásra készült.

A bázis működése azonban rövid életűnek bizonyult, ugyanis a mozgó jégréteg miatt 1967-ben leállították a projektet, a Camp Centuryt pedig bezárták hátrahagyva többe között mintegy 180 ezer liter radioaktív hulladékot. Az Atomic Heritage Foundation szerint az olvadó jég miatt ez a veszélyes örökség újra napvilágra kerülhet, mondanunk sem kell, mennyire komoly környezeti fenyegetést jelentve.

(Forrás: Interesting Engineering, fotó: Getty Images, Wikimédia)

Ez is érdekelhet:

Ezért nevezik New Yorkot Nagy Almának

New York városát gyakran emlegetik „Big Apple”, azaz a „Nagy Alma” néven, de vajon honnan jött ez a becenév?

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

Ez a srác talált egy 20 éves, összetört laptopot a szemétdombon, és újraépítette

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
32% Argentína
20% Franciaország
17% Spanyolország
9% Anglia
4% Brazília
17% Egy másik válogatott