Hát ennyire komoly veszélyt jelenthet a mesterséges intelligenciák fejlődése.
Ahogy egyre okosodik a mesterséges intelligencia, a techguruk is egyre inkább adnak hangot félelmeiknek az MI-alapú szoftverekben rejlő kockázatokkal kapcsolatban.
Nemrég a Center for AI Safety (CAIS) nonprofit szervezet tett közzé egy nyílt levelet, amiben arra próbálják meg sarkallni a politikai döntéshozókat, hogy „a mesterséges intelligencia okozta kihalás kockázatának mérséklését ugyanolyan globális prioritásként kell kezelni, mint például az olyan társadalmi szintű kockázatokat, mint a világjárványok és az atomháború veszélyét”.
A CAIS egyébként négy katasztrófa-forgatókönyvet is felvázolt arról, miként döntheti be és/vagy irthatja ki az emberiséget a szuperintelligens mesterséges intelligencia:
- A mesterséges intelligenciát fegyverként lehetne használni: például a gyógyszerkutató eszközöket vegyi fegyverek előállítására lehetne felhasználni.
- Az MI által generált félretájékoztatás destabilizálhatja a társadalmakat és „alááshatja a kollektív döntéshozatalt”.
- A mesterséges intelligencia hatalma egyre kevesebb kézben összpontosulhat, lehetővé téve ezzel a rezsimek számára, hogy „a saját értékrendjüket érvényesítsenek a mindent átható megfigyelés és az elnyomó cenzúra révén”.
- Az emberek függővé válhatnak az MI-től.
A nyílt levél aláírói között megtalálható például a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman, a Google DeepMind vezérigazgatója, Demis Hassabis, valamint Dario Amodei az Anthropictól.
(Forrás: BBC, Telex, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: