Ez vár a Földre is, de az még kicsit odébb van.
Még 2020-ban a kutatóknak (először) sikerült megfigyelniük*, ahogy a Napunktól 12 ezer fényévnyi távolságra a (Sas csillagkép közelében) a ZTF SLRN-2020 nevű Nap-szerű csillag felfalja az egyik közelében keringő, Jupiter-szerű bolygóját.
*A csillagászok arra figyeltek fel, hogy az ominózus csillag a korábbi fényessége több mint százszorosára fényesedett 10 napra, majd hirtelen elhalványult, amit egy hosszabb, hűvösebb fényű szakasz követett. Az adatok elemzéséből arra a következtetésre jutottak a szakértők, hogy ilyen akkor lehetséges, amikor a csillag bekebelezi egyik bolygóját.
A szakemberek készítettek egy animációt, hogy illusztrálják, miként nézhetett ki a folyamat: előbb a gázbolygó még csak füstölögve köröz a csillagja körül (ekkor veszíti el légkörét, aminek egy része elnyelődik a csillag légkörében, egy másik része pedig kilökődik az űrbe), majd a lecsupaszított bolygó belezuhan a csillag közepébe, ami aztán a látható felfénylést is okozza – egyébként a Földre is ez vár nagyjából ötmilliárd év múlva, amikor a Napunk vörös óriássá duzzad, és felfalja a Naprendszer négy belső bolygóját, azaz a Merkúrt, a Vénuszt, a Földet és a Marsot.
(Forrás: NASA, National Geographic, fotó: )
Ez is érdekelhet: