A nomád törzsek támadásai helyett most a globális felmelegedés ellen fog egy nagy fallal védekezni Kína.

Az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Központ (NOAA) szerint 1880 óta körülbelül 24 centiméterrel emelkedett a globális tengerszint, aminek hátterében az éghajlat megváltozása áll (a globális felmelegedés a gleccserek és jégtakarók olvadását, valamint az óceánvíz hőtágulását okozza, mindez pedig a tengerszint emelkedését eredményezi).

A tengerszint-emelkedés különösen veszélyezteti Kína partvidékét, ugyanis partjai emberek millióinak adnak otthont, ráadásul az ország infrastruktúrája, kereskedelme és gazdasága a partvidéken összpontosul. Kelet-Ázsia legnagyobb országa már eddig is tett lépéseket, hogy alkalmazkodjon a megváltozó körülményekhez (javított a vízelvezető rendszerein, mesterséges vizes élőhelyeket és föld alatti tárolókat alakított ki). A védekezés terén pedig felmerült egy igazán grandiózus ötlet is. Az IFL Science a The Economist nyomán arról ír, hogy

Kína egy tengeri partfalhálózat, vagyis gyakorlatilag egy második nagy fal* építését tervezi.

A tengerszint emelkedésének megakadályozására a kínai kormány már a második világháború óta épít kiterjedt tengerfalakat (jelenleg egy összesen 430 kilométeres szakaszon dolgoznak), amiket az új elgondolás szerint tovább bővítenének.

*A kínai nagy falat az ókorban azért építették, hogy a földművelő Kínát megvédje az északi nomád törzsek támadásaitól. A fal teljes hosszát ma több mint 21 ezer kilométerre teszik, igaz az soha nem volt egy összefüggő fal, több erődítményekből állt, amiket különböző dinasztiák emeltek. A ma látható falszakaszok az 1368 és 1644 között uralkodott Ming-dinasztia idején épültek, és már téglából emelték őket (a korábbi erődítmények fő építőanyaga a döngölt föld volt). A kínai nagy falat a történelem egyik leglenyűgözőbb építészeti bravúrjaként tartják számon.

(Forrás: IFL Science, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Kutatók azt állítják, hogy bizonyítékaik vannak arra, hogy valóban létezett Noé bárkája

Más szakértők szerint egyáltalán nem meggyőzőek a bizonyítékok.

Így nézett ki a Rushmore-hegy, mielőtt belefaragták a négy amerikai elnök arcmását

Valójában nem is faragták, hanem dinamittal robbantották bele a jelenleg is látható arcokat, a munkálat pedig 450 ezer tonnányi lehasított kővel járt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában