Sikerült szintet lépnie a tudománynak abban, hogy mi teszi az embert egyedülállóvá.

Több mint két évtizeddel az emberi genom tudományos mérföldkőként ünnepelt első vázlata után a kutatók végül elkészültek a teljes munkával és

közzétették az első teljes, hézagok nélküli emberi genomot, vagyis a szervezet teljes, DNS-ben kódolt örökítő információját.

Ez a Kaliforniai Egyetem Santa Cruz-i intézményének kutatója és a genomprojekten dolgozó nemzetközi konzorcium egyik vezetője, Karen Miga szerint várhatóan új információkkal szolgál az emberi egészségről és arról, hogy mi teszi az embert egyedülállóvá:

„Az emberi genomnak azok a részei, amelyeket több mint húsz éven át nem tudtunk megfejteni, fontosak a genom működése, a genetikai betegségek, az emberek közti különbségek és az evolúció megértése szempontjából.”

Eddig az emberi genom mintegy nyolc százaléka, benne hosszú, ismétlődő, néha DNS-szemétnek nevezett szakaszok is hiányoztak, amiket valójában a szekvenálásuk* körüli technológiai nehézségek, és nem az érdeklődés hiánya miatt hagyták ki.

* Egy genom szekvenálása ahhoz hasonlít, mintha egy könyvet kis szövegdarabokra vágnának fel, majd ezekből újra összeraknák a művet. A szöveg egyes szakaszai, melyek rengeteg ismétlődő mondatot vagy szót tartalmaznak, nehezebben illeszthetők a helyükre, mint az egyedibb részek.

A tudósok tovább egyszerűsítették a kirakóst azzal, hogy egy olyan szokatlan sejttípust használtak, amely csak az apától örökölt DNS-t tartalmaz. (Az emberi sejtek többsége két genomot tartalmaz, egyet-egyet mindkét szülőtől.)
A két fejlesztés lehetővé tette, hogy dekódolják az emberi genomot alkotó több mint hárommilliárd alapegységet.

„Ha a jövőben valakinek a genomját szekvenáljuk, képesek leszünk azonosítani az összes variánst a DNS-ében, és az információ birtokában jobb egészségügyi ellátást kaphat”

– mondta a marylandi nemzeti genomkutató intézet, a National Human Genome Research Institute kutatója és egyben a kutatás másik vezetője, Adam Phillippy hozzátéve, hogy az emberi genom teljes szekvenálása „olyan, mintha új szemüveget vennénk fel”.

(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Fotón a valaha látott legtávolabbi csillag, ami az ősrobbanás után nem sokkal keletkezett

Soha ilyen nagy távolságból nem észleltek még csillagot űrteleszkóppal.

Így tehetsz azért, hogy még a jövő generációinak is maradjon ivóvíz

Mondanunk sem kell, hogy meggondolatlan és szükségtelen mértékű a túlfogyasztás és a vízpazarlás, de pofon egyszerűen tehetsz nagyon sokat a kevesebb vízfogyasztásért.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában