A svédországi Lund Egyetem kutatói a világon elsőként mutattak ki ritkaföldfémet egy exobolygó, vagyis egy Naprendszerünkön kívül, idegen csillag(ok) körül keringő égitest légkörében.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

Az Astronomy & Astrophysics című szaklapban közölt eredmény szerint a tőlünk nagyjából 670 fényévnyire található KELT–9 b jelű bolygó légkörében sikerült terbiumot azonosítaniuk a tudósoknak.

Az égitest különlegessége, hogy 4000 Celsius-fokban izzik, így a Tejútrendszerünk legforróbb bolygójának tekintik.
Fantáziarajz a KELT–9 b jelű égitestről

Nicholas Borsato, az egyetem doktorandusza szerint az új módszerrel hét anyagot fedeztek fel a bolygó légkörében, ezek egyike volt az a terbium, amit eddig egyetlen exobolygónál sem tudtak kimutatni. Ezek a felfedezések segíthetnek meghatározni az égitestek korát, keletkezésüknek körülményeit, ez a tudás pedig abban is segíthet, hogy nagyobb eséllyel bukkanjunk rá idővel egy lakható bolygóra.

Ezek is érdekelhetnek:

Ilyen hangja van a Föld mágneses mezőjének, amikor megvéd a káros sugaraktól

Működés közben hallhatod az élet fenntartásában nélkülözhetetlen mágneses mezőt. Ilyesmire számítanál?

(Forrás: Interesting Engineering, HVG)

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Leica-kamerás csúcstelefon, ami az utazók legújabb kedvence lesz

A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
31% Argentína
22% Franciaország
16% Spanyolország
8% Anglia
5% Brazília
18% Egy másik válogatott