Elkezdődött az Európai Űrügynökség (ESA) új küldetése, amellyel többek között mesterséges napfogyatkozásokat hoznának létre.
A Proba–3 misszió két, összesen 550 kg-ot nyomó műholdját, a Coronagraphot és az Occultert december 5-én, csütörtökön reggel bocsátották fel egy négyfokozatú Polar Satellite Launch Vehicl (PSLV) típusú rakétával az indiai Satish Dhawan Űrközpontból.
Az indítást eredetileg egy nappal korábbra tervezték, de technikai problémák miatt elhalasztották.
A Proba–3 misszió egyik fő célja, hogy demonstrálja a precíziós formációban történő repülést. A tervek szerint a két műhold nagyon szorosan fogja tartani a saját pozícióját egymáshoz képest, gyakorlatilag milliméter és ívmásodperc szintű pontosságról van szó. A műholdak elliptikus pályán fognak keringeni a Föld körül – legtávolabb 60 ezer kilométerre lesznek a bolygótól, néha azonban 600 kilométerre közelítik meg a Földet.
A tervek szerint az Occulter fogja eltakarni a Nap korongját, így pedig megnyitja az utat a Coronagraph előtt, hogy a mesterséges napfogyatkozás közben tanulmányozhassa a napkoronát, amelyet általában elhomályosít központi csillagunk ragyogása.
A két műhold 19 óra és 36 perc alatt kerüli meg a Földet, a mesterséges napfogyatkozás ebből mintegy hat órán át tesz ki. A misszió – amely legalább két évig tart – segíthet abban, hogy többet megtudjunk a napkoronával és a napszéllel kapcsolatos kérdésekről. A formációban repülés technológiája pedig új távlatokat nyithat a jövőben az alkalmazott tudomány és technológiák világában, például a Föld-megfigyelésben és a műholdak űrbeli karbantartásában.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: Space.com)