Elkezdődött az Európai Űrügynökség (ESA) új küldetése, amellyel többek között mesterséges napfogyatkozásokat hoznának létre.

A Proba–3 misszió két, összesen 550 kg-ot nyomó műholdját, a Coronagraphot és az Occultert december 5-én, csütörtökön reggel bocsátották fel egy négyfokozatú Polar Satellite Launch Vehicl (PSLV) típusú rakétával az indiai Satish Dhawan Űrközpontból.

Az indítást eredetileg egy nappal korábbra tervezték, de technikai problémák miatt elhalasztották.
Az indítás előtti percek a Satish Dhawan Űrközpontban

A Proba–3 misszió egyik fő célja, hogy demonstrálja a precíziós formációban történő repülést. A tervek szerint a két műhold nagyon szorosan fogja tartani a saját pozícióját egymáshoz képest, gyakorlatilag milliméter és ívmásodperc szintű pontosságról van szó. A műholdak elliptikus pályán fognak keringeni a Föld körül – legtávolabb 60 ezer kilométerre lesznek a bolygótól, néha azonban 600 kilométerre közelítik meg a Földet.

A tervek szerint az Occulter fogja eltakarni a Nap korongját, így pedig megnyitja az utat a Coronagraph előtt, hogy a mesterséges napfogyatkozás közben tanulmányozhassa a napkoronát, amelyet általában elhomályosít központi csillagunk ragyogása.

A két műhold 19 óra és 36 perc alatt kerüli meg a Földet, a mesterséges napfogyatkozás ebből mintegy hat órán át tesz ki. A misszió – amely legalább két évig tart – segíthet abban, hogy többet megtudjunk a napkoronával és a napszéllel kapcsolatos kérdésekről. A formációban repülés technológiája pedig új távlatokat nyithat a jövőben az alkalmazott tudomány és technológiák világában, például a Föld-megfigyelésben és a műholdak űrbeli karbantartásában.

Ezek is érdekelhetnek:

Chilei tudósok lefotóztak egy csillagot, amely hamarosan felrobbanhat

Vörös szuperóriásunk a szomszédos törpegalaxisban, a Nagy Magellán-felhőben éldegélte méltóságteljes és igen hosszúra nyúlt életét.

Úgy fest, hogy a Vénuszt sosem borították óceánok

A bolygón több mint 460 Celsius-fokos hőmérséklet tombol, kénsaveső csepereg a felhőiből, a felszíni nyomás pedig a földinek legalább a 90-szerese. Nem épp egy szívderítő hely.

(Forrás: Space.com)

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Time-lapse videón, miként nyelte el egy pillanat alatt a tűz Los Angelest

Ilyen szuperlassításban belelátni egy mechanikus óra ketyegő lelkébe

További cikkeink a témában