Ezek a technológiák hajtják az agráriumot.

Ultramodern drónok segítik a gyomirtást, high-tech traktorok és öntözőrendszerek gondoskodnak a hatékonyabb földművelésről – így fejlődött az utóbbi években a magyar agrárium. A szektor innovációinak két fő iránya van: egyrészt a hatékonyságot elősegítő technológiák, másrészt a zöld megoldások, közölte a MEGFOSZ, azaz a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége az AGROmashEXPO és AgrárgépShow közös, 36 ezer négyzetméteres kiállításán.

Minden ágazatban óriási változásokat eredményez a technológiai forradalom, és ez az agráriumban sincs másként.

„Ma két fő irány van a mezőgazdasági fejlesztések területén – mondta Medina Viktor, a MEGFOSZ igazgatója. – Az egyik a technológiai, amelynek keretében a hatékonyabb, precízebb gazdálkodást elősegítő megoldások épülnek be az agráriumba. A másik a zöld irány, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a környezet, a talaj és az emberi egészség védelme van a fókuszban.

Az újdonságoknak köszönhetően évtizedes gyakorlatokkal szakítanak a mezőgazdasági szereplők és sokkal hatékonyabbá válik a termelés.”

A kiállításon több fejlesztést is nemzetközi Termékfejlesztési Nagydíjjal tüntettek ki, így például a drónos permetezést elősegítő Drone Field Base-t, vagyis egy drón fészeknek keresztelt készüléket is, amely egyszerre keverőgép, irányítóközpont, digitális adatgyűjtő és meteorológiai állomás. A multifunkcionális eszköz akár 11 hektárnyi terület gyors kezelését is lehetővé teszi, megspórolhatja a vegyszereket és még hatékonyabbá teszi a folyamatokat.

Szintén díjat kapott a gumihevedereken közlekedő, 650 lóerő teljesítményű Claas erőgép is, amely sokkal könnyebbé teszi a munkavégzést a gazdák számára, miközben páratlan 360 fokos kilátást nyújt nekik a fülkéből és a két kormányzott tengellyel garantálja a maximális kényelmet és kezelhetőséget.

Egy saját fejlesztésű öntözési rendszert is értékelt a zsűri: elismerték a PGR öntözésirányítási rendszert, amely tulajdonképpen egy gazdálkodóknak fejlesztett asztali- és mobil változatban is elérhető alkalmazás.

A PGR részeként letölthető applikáció segítségével nem kell annyi időt töltenie a földeken a gazdáknak, agrárcégeknek, és akár napokat is spórolhatnak, ugyanis a meteorológiai előrejelzés integrálásával az alkalmazás kiszámolja a klimatikus vízmérleget és segít megtervezni az öntözéseket.

Robotoké a főszerep, de emberek is építhetnek itt karriert

A kiállításon kiderült az is, hogy bár sok jármű esetében az önvezetés, az autonóm működés felé mutatnak a fejlesztések, a mezőgazdaságban az emberi munka nem kerülhető ki. Az agráriumban a cél, hogy a gépek a legkényelmesebben és legprecízebben szolgálják ki a gazdát és a földet. Éppen ezért kezelőre még nagyon sokáig szükség lesz, szerelőre pedig főleg. Az agrárgépészeknek ismerniük kell az adott gépet vezérlő legmodernebb szoftvereket, informatikai rendszereket, mert nagyon értékes eszközökről, finommechanikai gépekről van szó.

A MEGFOSZ kiemeli, hogy az agrárium mára kényelmes, high-tech gépekkel való hatékony munkát és valódi karrierlehetőséget jelent a fiatalok számára hosszú távon is, elég csak a „Legyél Te is agrárgépész!” programra gondolni. Ez egyben azt is jelenti, hogy a szakma már nem csak férfiak, hanem a nők számára is vonzó pálya lehet.

(Forrás: közlemény)

Ez is érdekelhet:

Egykor háromszáz légi traktor dolgozott Magyarországon

Akkor is szükség volt a légi növényvédelemre, amikor drónokról még nem is álmodtunk.

Szürreális látvány, ahogy almákat szedeget a drón

Mesterséges intelligenciával támogatott kamera segít felismerni az érett és egészséges gyümölcsöket.

Piros, nyitott Lamborghini ez is, csak nem sportautó, hanem traktor

Ez volt a Lamborghini első igazán sikeres modellje.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Szinte papírvékony, mégis brutális teljesítményre képes a laptop, ami maga a stílus

Több mint egy kilométer magas lesz a világ legmagasabb épülete

Brutális mérettel bír a világ legidősebb ismert krokodilja, a 123 éves Henry