
Spoiler: nem csupán dizájnelemek.
A legtöbb billentyűzeten az F és a J betűn apró kiemelkedés található, ami elsőre talán jelentéktelen részletnek tűnik, valójában azonban nagyon is fontos és praktikus funkciót lát el: a tízujjas, vakon gépelést segíti.
A vakon gépelés lényege, hogy a felhasználónak nem kell a klaviatúrára néznie, mivel ujjai izommemóriából és érzés alapján találják meg a megfelelő billentyűket.
Ehhez azonban szükség van egyfajta tájékozódási pontra, és pontosan ezt szolgálja az F és a J billentyűn elhelyezett kis dudor
– a jobb és bal kéz mutatóujja ezekre a billentyűkre támaszkodik, így a gépíró mindig pontosan tudja, hol helyezkednek el a kezei, illetve könnyen megtalálja az alapállást anélkül, hogy a billentyűzetre kellene pillantania.
A numerikus billentyűzettel rendelkező klaviatúrákon gyakran a 5-ös számon is található hasonló kiemelkedés, ami szintén a gyorsabb, pontosabb tájékozódást szolgálja a számok között – ez különösen az adatrögzítőknek lehet hasznos.
A vakon gépelés jelentős előnye, hogy a felhasználó folyamatosan a képernyőt figyelheti, így gyorsabban és pontosabban dolgozhat, a hibák azonnal észrevehetők és javíthatók, a billentyűk keresgélése pedig nem lassítja a munkát – a profi gépírók percenként 43–80 szót is képesek leírni, de gyakorlással akár 100 szó / perc feletti sebesség is elérhető.
(Forrás: Pcworld.com, fotó: Unsplash / Athul Cyriac Ajay, Matúš Kameniar)
Ez is érdekelhet: