Spoiler: nem csupán dizájnelemek.

A legtöbb billentyűzeten az F és a J betűn apró kiemelkedés található, ami elsőre talán jelentéktelen részletnek tűnik, valójában azonban nagyon is fontos és praktikus funkciót lát el: a tízujjas, vakon gépelést segíti.

A vakon gépelés lényege, hogy a felhasználónak nem kell a klaviatúrára néznie, mivel ujjai izommemóriából és érzés alapján találják meg a megfelelő billentyűket.

Ehhez azonban szükség van egyfajta tájékozódási pontra, és pontosan ezt szolgálja az F és a J billentyűn elhelyezett kis dudor

–  a jobb és bal kéz mutatóujja ezekre a billentyűkre támaszkodik, így a gépíró mindig pontosan tudja, hol helyezkednek el a kezei, illetve könnyen megtalálja az alapállást anélkül, hogy a billentyűzetre kellene pillantania.

A numerikus billentyűzettel rendelkező klaviatúrákon gyakran a 5-ös számon is található hasonló kiemelkedés, ami szintén a gyorsabb, pontosabb tájékozódást szolgálja a számok között – ez különösen az adatrögzítőknek lehet hasznos.

A vakon gépelés jelentős előnye, hogy a felhasználó folyamatosan a képernyőt figyelheti, így gyorsabban és pontosabban dolgozhat, a hibák azonnal észrevehetők és javíthatók, a billentyűk keresgélése pedig nem lassítja a munkát – a profi gépírók percenként 43–80 szót is képesek leírni, de gyakorlással akár 100 szó / perc feletti sebesség is elérhető.

(Forrás: Pcworld.com, fotó: Unsplash / Athul Cyriac Ajay, Matúš Kameniar)

Ez is érdekelhet:

Miért látjuk kéknek az óceánt, ha a víz átlátszó?

A válasz sokkal izgalmasabb, mint hinnénk.

A világ legnagyobb városa, amiről valószínűleg sosem hallottál

Több mint 32 millió lakosa van, és nem sokkal kisebb, mint Magyarország.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Nyár, aperitivo, dolce vita Budapesten

Okos autók, makacs sofőrök – így viszonyulnak a magyarok az újabb technológiákhoz

Erre a tíz egyszerű igaz-hamis kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában
A nyár titkos karmesterei nélkül nincs biztonságos repülés
Hirdetés