Nem lennénk a szék helyében.
Az MRI-vizsgálat (itthon leginkább az MR-vizsgálat kifejezést használják) egy mágneses magrezonancián alapuló, rendkívül megbízható képalkotó diagnosztikai eljárás, amely során a pácienst egy mesterségesen generált mágneses térbe helyezik, a gép pedig rádióhullámok segítségével részletes felvételt készít a testről.
Az MR(I) alkalmas különféle betegségek, sérülések (rándulás, ficam, törés), gyulladások, idegrendszeri megbetegedések (pl.: agyvérzés, epilepszia), gerincbetegségek, anyagcserezavarok, érbetegségek és fejlődési rendellenességek diagnosztikájára.
Az MRI-vizsgálat egy teljesen fájdalommentes, és a röntgennel ellentétben sugárterhelést nem okozó vizsgálat, viszont nem mindenkin végezhető el. Például ha páciens szívritmus-szabályozóval (pacemaker) vagy régebbi – jellemzően 2000 előtti – orvosi fémimplantátumokkal (csavarok, csatok, szívbillentyűk stb.) rendelkezik, mert ezek a mágneses térben felforrósodhatnak vagy elmozdulhatnak a helyükről, ami nemcsak fájdalommal járhat, de súlyos, sőt akár életveszélyes sérüléseket is okozhat – pacemakerrel még a vizsgálószoba körzetében sem tartózkodhatnak az érintett személyek.
És hogy mennyire is komolyan kell ezt venni, azt a következő videó igazán jól szemlélteti, amikor is egy MRI-gép – a mágneses térnek köszönhetően – valósággal beszippantja és falhoz tapasztja a (ferromágneses) fémszéket:
This is why metal is not allowed during an MRIpic.twitter.com/GuRHVIC0dH
— Massimo (@Rainmaker1973) November 16, 2023
(Forrás: Medicover Diagnosztikai Központ, Wikipédia)
Ez is érdekelhet: