4300 Celsius-fokos felszínű bolygóra bukkantak.

A Nature című folyóiratban számoltak be a felfedezésről amerikai kutatók, pontosabban az Ohiói Állami Egyetem munkatársai, miszerint

egy a Naphoz hasonlóan forró, 4300 Celsius-fokos* felszínű bolygóra bukkantak tőlünk 650 fényévnyire .

*melegebb, mint egy átlagos vörös törpe csillag felszíne, amely a Tejútrendszer leggyakoribb csillagtípusa.

A nagy hőmérséklet oka egyrészt az, hogy a KELT-9b katalógusjelű bolygó csillaga maga is nagyon forró, másrészt az égitest olyan közel kering hozzá, hogy csupán két földi napra van szüksége ahhoz, hogy megkerülje.

A szakértők jól ismerik a bolygó méreteit és tömegét: a Jupiternél háromszor súlyosabb és kétszer nagyobb. A főcsillaga pedig 2,5-ször nagyobb tömegű, mint a Nap és kétszer olyan forró.

Nagyon gyorsan kering, így szinte laposnak tűnik. A bolygó – ugyanúgy, ahogy a Hold a Föld körül – kötötten kering a csillag körül, tehát mindig ugyanaz az oldala fordul a csillag felé.

Mivel nagyon közel van a csillaghoz, a bolygó nem lesz hosszú életű.

A KELT-9b  egy úgynevezett A-típusú égitest, ami csak évmilliókig létezik, ellentétben a Nappal, ami még várhatóan további évmilliárdokon át fényleni fog.

A KELT-9 főcsillaga ugyanis olyan sok ibolyántúli sugárzást bocsát ki, hogy valószínűleg ezzel teljesen erodálja a bolygó légkörét, azaz az ott lévő gázok elpusztulnak a sugárzástól és az űrbe vesznek. Ha a bolygó sziklás maggal rendelkezne, az végül a felszínre kerülne, de sokkal elképzelhetőbbnek tartják a kutatók, hogy a bolygót elnyeli a csillaga.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy esőfelhő belseje egy ejtőernyős szemével

Elveszett a kulcsod a lakathoz? Semmi gond, hozd a folyékony nitrogént!

Rekonstruálták egy 75 ezer éve élt neandervölgyi nő arcát

További cikkeink a témában