A probléma csak az, hogy nehéz elérni.

A Marsra küldött űrszondák és leszállóegységek hosszú ideje vizsgálják, hogy mi történt a Marson a mintegy hárommilliárd évvel ezelőtt található vízzel, továbbá arra is keresik a választ, hogy ez mikor történhetett, és hogy volt-e vagy van-e élet a bolygón. Egy, a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent új tanulmány szerint – amelyhez a NASA InSight marsszondájától kapott adatokat dolgozták fel – a korábban a vörös bolygó felszínén lévő víz nagy része nem az űrbe távozott, hanem leszűrődött a kéregbe, ami óriási mennyiségben húzódhat meg a planéta felszíne alatt mintegy 11,5 és 20 kilométer mélységben a kőzetek repedéseiben.

A szakértők szerint a Mars felszíne alatt annyi víz található, amennyi akár egy-két kilométer magasságban boríthatná be a vörös bolygót.

Ugyanakkor a kutatók megjegyezték, hogy ezt a nagymennyiségű vizet nehéz lenne elérni (és felhasználni egy későbbi marsi kolónia ellátására), hiszen még a Földön sem egyszerű egy kilométeres mélységű kutat fúrni.

Vashan Wright, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem oceanográfiai és földtudományi központjának kutatója szerint ahhoz, hogy a Mars éghajlati, felszíni és belső alakulását megérthessük, kulcsfontosságú a bolygó vízkörforgásának megismerése. Ennek pedig jó kiindulópontja lehet annak meghatározása, hogy hol van víz, és mennyi van belőle.

(Forrás: MTI, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Így néz ki a Mars Grand Canyonnál is nagyobb repedése

A Mars ezen „sebhelye” mintegy 600 kilométer hosszú.

Elképesztően néz ki egy 340 évvel ezelőtti csillagrobbanás nyoma

Egy csillag felrobbanása drámai esemény, és annak a látványa, amit maga után hagy, legalább annyira drámai.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A legjobb barátaid: a kutyád, és ez a talpbetét

A Google keresője időgépet kapott a legújabb frissítéssel

Kényszerfrissítésbe kezd a Microsoft, ha nem telepíted magadtól a Windows 11 legfrissebb verzióját

További cikkeink a témában
Így engedd be a dzsungelt az otthonodba
Hirdetés