Tíz nap után újra van kapcsolat a Holdon furcsán landolt űreszközzel.
Megérte reménykedni a Földön: tényleg összeszedte magát a január 19-én a Holdon landolt japán szonda, a SLIM. Az eszköz végrehajtott egy bravúrt, olyan pontosan landolt a Holdon, mint eddig egyetlen korábbi űrjármű sem, csakhogy nem tudott elég áramot termelni, ezért az akkumulátora automatikusan lekapcsolt, amikor a töltöttsége 12 százalék alá esett.
Aztán kiderült, hogy a tervekkel ellentétben az orrán landolt a szonda, így nem volt képes megfelelő mennyiségű áramot termelni működéséhez. Japánban a leszálláskor még elküldött képek és adatok alapján abban reménykedtek, hogy mivel a modul napelemei nyugatra néznek, ha a napfény majd abból az irányból érkezik a Hold felé, újra képes lesz napenergiát termelni, és egy újraindítással ismét felvehetik majd a kapcsolatot.
Ez történt meg most, a földiek ismét kapcsolatban vannak a leszállóegységgel.
A SLIM egy olyan kráterben landolt, ahol hozzáférhet a holdköpenyhez – vagyis az égitest felszíne és magja közötti részhez. Az ott végzet vizsgálatoktól azt remélik, többet tudhatunk meg a Hold kialakulásának történetéről. A küldetés arra is törekszik, hogy vizet találjon, amely nagyban segíthetné a jövőbeni holdbázisok felépítését, azaz még az amerikai vezetésű Artemis misszióban is kulcsszerephez juthat.
Bár nem a terveknek megfelelően ért Holdat a leszállóegység, de így is történelmet írt, ugyanis ezzel az Egyesült Államok, a Szovjetunió, Kína és India után Japán lett az ötödik ország, amely űrmodult juttatott a Hold felszínére.
(Fotó: JAXA)
Ez is érdekelhet: