Újraszámolás volt, és találtak még 50 millió évet a kutatók.

A mintegy 300 millió évvel ezelőtt kezdődött és 250 millió évvel ezelőtt befejeződött perm időszak végén bekövetkezett tömeges kihalás volt a földtörténet legsúlyosabb eseménye, ennek következtében a tengeri fajok több mint 80%-a, a szárazföldi fajoknak pedig mintegy 90%-a pusztult el. Nemrég azonban egy nemzetközi kutatócsoport pontosította ennek az eseménynek az időpontját, a Science Advances című tudományos folyóiratban publikált tanulmányuk szerint pedig

a tömeges kihalás mintegy ötvenmillió évvel később, azaz csak 200 millió évvel ezelőtt következett be.

A pontosításhoz korábban hiányoztak a különböző régiókban és ökoszisztémákban lezajlott folyamat részletes kutatásai, most azonban a kínai és amerikai kutatóknak több mint 10 évnyi, terepről történt mintavétel és izotópos kormeghatározás útján sikerült a megfelelő információkat és adatokat begyűjteniük, és így pontosabban meghatározni az esemény időpontját.

A kutatás vezetőjétől – aki a Nancsingi Egyetem kutatója és a Kínai Tudományos Akadémia tagja is –, Sen Su-csungtól lehet tudni, hogy a szárazföldi élőlények tömeges kipusztulása először a nagy szélességi körökön kezdődött, majd fokozatosan terjedt tovább a középső, majd végül a kis szélességi körökre. Ezt a kutatók azzal magyarázzák, hogy azokban a térségekben a szárazföldi ökoszisztéma ellenállóbb volt a környezeti nyomással szemben. Sen a tengeri ökoszisztémák összeomlásáról pedig csak annyit mondott, hogy „az másként zajlott, és gyorsabban következett be”.

(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Bejelenthetik a földön kívüli élet felfedezését?

Állítólag már idén meg fog történni.

Pazar fényjelenséget lehetett látni 415 kilométeres magasságból

A Nemzetközi Űrállomásról készült a felvétel.

Így fog kinézni Budapest 50 év múlva a mesterséges intelligencia szerint

Egészen meredek elképzelései vannak a mesterséges intelligenciának, nem túl valószínű, hogy ebből bármi is megvalósul majd.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában