Egy regényíró válla fölött leselkedni alkotás közben, minimum botor modortalanság. De mi a helyzet akkor, ha a teljes írási folyamat karakterről karakterre teljesen publikus?
A kulisszák mögé betekinteni kicsit olyan, mintha kukkolna az ember. A Sziget nagyszínpad-VIP vagy a kedvenc zenekarunk koncertjén a backstage minden zenerajongó álma. Ám egy író és rajongói esetében kicsit nehezebb a helyzet, hiszen kevéssé életszerű, ahogy húsz-harminc irodai széken kuporognak csendben a rajongók, miközben a mester éppen püföli a klaviatúrát a saját otthonában, rengeteg mosatlan kávéscsésze és egy tömött, törött hamutál társaságában. Ám 2012-ben a dolog egyszerűbb, mint gondolnánk, ráadásul az éppen születő könyv, novella, regény valós idejű követéséhez ki sem kell mozdulnia a rajongóknak kényelmes otthonukból, mégis követhetnek minden egyes karaktert valós időben.
Mint a legtöbb, a keresőóriás által jegyzett online alkalmazás, a Google Docs is egészen széles körű beállításokat biztosít például a dokumentumok szerkesztésekor, így megadhatjuk, hogy kik láthatják az adott dokumentumot, táblázatot, de arra is lehetőség van, hogy személyenként beállítsuk, kik azok, akik csak olvashatják a dokumentumainkat, és kik azok, akik módosíthatják azt, de akár teljesen nyilvánossá is tehetjük (esetünkben) a begépelt szöveget.
A Google Docs zseniális szolgáltatásait mi is naponta használjuk, hiszen céges szinten rendszeresen szerkesztünk, módosítunk, osztunk meg dokumentumokat, az összes értekezletet a Google Calendar online naptárába rögzítjük, amit minden érintett azonnal lát, de egy sci-fi író hölgy továbblépett egyet, és egészen újszerű módon használja az online szövegszerkesztőt: legújabb novellájának születése valós időben követhető.
Sylvia Hartmann (aki Nick StarFields álnéven tevékenykedik) sci-fi író legfrissebb regényét kizárólag a Google online dokumentumszerkesztőjében írja. A teljes folyamat publikus, tényleg azt látjuk, ahogy Sylvia ír, töröl, módosít, kicsit úgy érezve magunkat, mintha az alkotási folyamat és a történet részei lennénk. A folyamat ráadásul nem csak passzív, a szerző például online szavazásokat is indít, és mivel az olvasók hozzászólhatnak, sőt ötleteket is adhatnak a folytatáshoz menet közben, így gyakorlatilag Sylvia Hartmann a közösségi novellaírás egyik úttörője.Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az író minden egyes tanácsot megfogad, ezért ha ő maga imád egy karaktert a történetben, nem fogja kiírni a sztoriból csak azért, mert a kommentelők utálják, de ez a fajta alkotási mód egészen újszerű, és ugyan néha nagy önuramat kíván a szerzőtől, de cserébe a marketingértéke jelentős, hiszen már menet közben láthatjuk a formálódó jellemeket történeteket, ami egész komoly hype-ot generálhat (és generált is) egy még be sem fejezett novella sci-fi körül. A híres angol "mindenki kritikus” mondást immár komolyan véve: ha bárki biztatni, kritizálni, vitatkozni szeretne a szerzővel, itt megteheti.