A Nobel-díjjal tizenhat évvel ezelőtt kitüntetett Martin Chalfie amerikai neurobiológus mellett több neves kutatóval is találkozhatnak a Nemzeti Tudósképző Akadémia növendékei péntektől Szegeden. A résztvevők az előadások mellett találkozókon, laboratóriumi gyakorlatokon vehetnek majd részt.

Martin Chalfie, a New York-i Columbia Egyetem professzora Simomura Oszamuval és Roger Y. Tsien-nel közösen 2008-ban nyerte el a kémiai Nobel-díjat a zöld fluoreszcens fehérje (GFP), mint biológiai jelölőanyag bevezetéséért.

Egyes organizmusok – mint a kristálymedúza – GFP-t termelnek, amely UV-megvilágítás hatására zöld fényt bocsát ki. A GFP képződését egy olyan gén szabályozza, amely beépíthető más szervezetek genomjába. Mivel a GFP a géntechnológiának köszönhetően más fehérjékhez kapcsolható, fontos eszközzé vált a sejtekben zajló biológiai folyamatok tanulmányozásában.

Martin Chalfie 1988-ban kezdte el használni a GFP-t erre a célra. A GFP-gént beillesztette a C. elegans nevű féregbe, és sikerült hat egyedi sejtet megszíneznie, amelyeket aztán nyomon lehetett követni.

A Nobel-díjas kutató mellett a háromnapos konferencián előadást tart még Ole Petersen dán származású fiziológus, a Cardiffi Egyetem kutatóprofesszora, az Academia Europaea alapító tagja és korábbi alelnöke, aki vezető szaktekintély a kalcium-jelátvitel és a hasnyálmirigy-betegségek területén. Az előadók között szerepel az iráni származású Shahrokh Shariat, a Bécsi Orvostudományi Egyetem urológiai osztályának professzora is, aki az urológiai onkológia területén ért el kiemelkedő eredményeket.

Ezek is érdekelhetnek:

Biogázüzemekben vizsgálták az antibiotikum-rezisztenciához köthető gének előfordulását

Az ember által alkalmazott antibiotikumokkal párhuzamosan egyre nő az antibiotikumokkal szemben ellenálló, patogén mikrobák által jelentett veszély is.

A világ legvékonyabb spagettije szabad szemmel láthatatlan, viszont kiváló kötszer készülhet majd belőle

A nanoszálas keményítőknek nagy hasznát vehetik sebkezelésnél, illetve kötszerek alapanyagaként is.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Először filmeztek le egy állatot, amit eddig élve nem láthattunk

Most kellene frissítened az iPhone-od!

Úgy fest, mégis megköszönhetjük az üstökösöknek azt, hogy víz van a Földön

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés