A mesterséges intelligencia az életünk minden területén megjelent már, miért éppen abban az eszközben ne lenne benne, ami mindig a kezed ügyében van? A Samsung csúcsmodelljébe is beköltözött az AI, de nem ezért szerettük az S24 Ultrát.

A Samsung immár hagyományosan az év elején mutatja be a csúcskategóriás okostelefonjának a legújabb generációját, és nincs ez másként idén sem. Az elődjéhez hasonlóan a Galaxy S24 sorozat is három változatból áll, a kompakt méretű S24 és a nem csak méretében nagyobb S24+ mellett ott a minden téren csúcsmodellnek számító S24 Ultra, ami a képernyő méretén kívül a tudásával is a testvérei fölé magasodik, ezt próbáltuk ki elsőként.

A titán új árnyalata

Első pillantásra szinte alig tudjuk megkülönböztetni az elődjétől, de az S23 Ultrát annyira eltalálta a Samsung, akár a dizájnt, akár a tartalmát nézzük, hogy nem is volt szükség radikális változtatásokra. Az S24 Ultránál az elődje koncepcióját finomították tovább, maradt a szögletes forma, de a lekerekített keretével kellemesebb fogású lett az elődjénél. Az S24 Ultra ráadásul a Samsung első titánvázas okostelefonja, ami nemcsak menőn hangzik, de tartósabb megoldásnak is ígérkezik.

A méretei csak minimálisan változtak, például a vastagsága 8,9-ről 8,6 milliméterre csökkent, de 163×79 milliméteres méretével az S24 Ultra továbbra is a Samsung egyik legnagyobb okostelefonja. 232 grammos tömege is szinte megegyezik az elődével, nem kevés, a méretéhez képest mégsem éreztük nehéznek a készüléket. Az elődjéhez képest pedig immár teljesen sík a kijelző, nem hajlik rá a készülék oldalára, ezzel egy kicsit nagyobb lehetett a képernyő hasznos felülete.

Az S24-sorozathoz új színeket kevert a Samsung, és ezúttal az ásványok világából merítettek ihletet, ilyen a márványszürke, a kobaltlila vagy a borostyánsárga, míg az S24 Ultra minden színének nevével utal a titánból készült keretre. Mi a titánszürkét próbáltuk, ami egy nagyon kellemes, enyhén homokszínű árnyalat, így sem harsánynak, sem megosztónak nem neveznénk, szívesen bevállalnánk a szokásos fekete helyett.

Fényesebb kijelző

A teljesen sík kijelző egyúttal azt is jelenti, hogy kevésbé hajlamos eltörni, ha az oldalára ejtenéd le, de emiatt amúgy sem nagyon kell aggódnod, mert a továbbfejlesztett Gorilla Armor üveg borítja a képernyőt, míg a hátlap kellemes tapintású matt üveg. 6,8 colos képátlója nem változott az elődjéhez képest, 1440×3120 pixel felbontásával, 1 és 120 Hz közt dinamikusan változó képfrissítésével ez az AMOLED a legjobb megjelenítő, amit a Samsungtól ma kaphatsz.

Újdonság, hogy a csúcsfényerőt 1750-ről 2600 nitre növelték, amivel ez lett a Samsung történetének eddigi legfényesebb kijelzője. A nyári napsütésben nem tudtuk kipróbálni, de amit láttunk, azt öröm volt nézni, borotvaéles és élénk a képe, és ügyesen alkalmazkodik a különböző fényviszonyokhoz. Az S24 Ultra csúcstelefonhoz méltón IP68 besorolású, elvileg fél órát kibírja a vízben, azaz esőben nem lesz vele gond, de búvárkodni azért ne ezt a készüléket vidd.

Ami a gépházban van

Míg az S24-sorozat két kisebb tagja a Samsung saját fejlesztésű processzorára váltott, addig az S24 Ultra az erre a modellre optimalizált Snapdragon 8 harmadik generációját kapta meg, a melegedésnek elejét vevő nagyobb párakamrával. A 12 GB RAM immár az alapfelszerelés része, amivel mindig bámulatosan gyors tud lenni a telefon, ami a tökéletesre csiszolt One UI rendszer érdeme is. Operációs rendszere az Android 14-re épül, és példát vehetnének róla a gyártók, hogy az S24 Ultrához már 7 (hét!) évig garantálja a frissítéseket a Samsung.

Nem változott az akkumulátor kapacitása, továbbra is 5000 milliamperórás, és tölteni sem tudunk gyorsabban, mint az S23 Ultránál, vezeték nélkül 15, vezetékkel pedig legfeljebb 45 wattal lehetséges. Készülj fel rá, hogy a dobozban csak kábelt találsz, a töltőfejet külön kell beszerezni, és bár a 30 perc alatt elérhető 65 százalékos töltöttség nem hangzik világbajnok teljesítménynek, így is elég volt minden másnap töltőre tennünk a telefont.

Fotós képességek

Csak minimálisan változott a kamerarendszer, ami már az S24 Ultra elődjében is csúcskategóriásnak számított. A 200 megapixeles nagylátószögű és a 12 megapixeles ultraszéles látószögű kamera mellett továbbra is két telefotó kamerát találunk. Az egyik maradt 3-szoros optikai zoomot adó, ami ideális a portrékhoz, torzítás nélküli, szép képet ad, a másik pedig 10 helyett ötszörös optikai zoomra képes, de mivel az érzékelőjét 10-ről 50 megapixelesre növelték, szenzoros zoommal még a 10-szeres képek is tökéletesek lettek.

A Samsung csúcsmodelljével eddig is ügyesen szerkeszthettük a fotókat, de az S24 Ultrával a mesterséges intelligencia segít a még kreatívabb alkotásban.

A Galaxy AI ötleteket ad a képek javításához, a körbevágott elemeket pedig szabadon átrendezhetjük, átméretezhetjük vagy törölhetjük, a hátteret a mesterséges intelligencia alkalmazásával tölti ki a készülék. A képeket végül ellátja egy vízjellel, ami másoknak is elárulja, hogy az AI módosította a képet.

Barcelona környékére vittük az S24 Ultrát, ezért ilyen csodás helyszínen tudjuk megmutatni a különböző látószögű kamerák által készített képeket

Fotózás terén nem lehet kifogásunk, az S24 Ultra bámulatos képeket készít, akár kihívást jelentő körülmények közt is.

A mesterséges intelligenciának viszont, mint az élet más területein is, még van mit tanulnia. Nem mindig sikerült eltalálnia, hogy mit szerettünk volna manipulálni a képen, de időnként tényleg érdekes dolgokra képes. A háttér kitöltésének mi akkor vettük a legjobb hasznát, amikor el kell forgatni a képet, így nem csökkent a fotózott terület mérete. A képek tulajdonságait megnyitva pedig mindig az adott képhez javasolt szerkesztési funkciókat ajánlja fel elsőként a Galaxy AI.

Az ablak tükröződését nem tudta teljesen eltüntetni, de azért elég ügyesen mérsékelte:

Mutatunk még egy pár képet, amit az S24 Ultrával készítettünk:

Mesterséges intelligencia

Más téren is hasznát vehetjük a Galaxy AI-nak. A készülékből elővarázsolható S Pennel eddig is lehetett jegyzetelni, még a nem túl szépen írt, magyar nyelvű kézírást is képes volt gépelt szövegre váltani. Az S24 Ultra újdonsága, hogy ezt a szöveget képes értelmezni, ráncba szedni, akár kivonatot is készíteni belőle. Ugyanezt ráadásul a hangfelvételekkel is megcsinálja, és több személy beszédét is meg tudja különböztetni. Sajtótájékoztatón jegyzetelve próbáltuk ki ezt a funkciót, és kevés tévedéssel hozta le a feladatot, egészen értelmes mondatokat alkotott, bár a cikket azért még nem írja meg helyettünk.

Az S24 Ultra egyik legizgalmasabb funkciója az élő fordítás, ami egy telefonbeszélgetés közben valós időben fordít, így azonnal megértjük a másik fél által elmondottakat,

szinte beszélgetni tudunk a segítségével akkor is, ha egyáltalán nem értjük az adott nyelvet.

A funkció egyelőre csak egy tucat nyelven működik, de az angol közte van, ezért már most is használható. A Samsung ígérete szerint hamarosan érkeznek az újabb nyelvek, amelyek közt ott lehet a magyar is.

Képernyőről keresni eddig is lehetett a Samsung csúcsmodelljében, de az S24 Ultra még tovább megy. Ha a social médiában nézed a sztorikat, és felkelti valami a figyelmed, akkor a home gombot hosszan nyomva elég csak bekarikáznod, és a Google máris rákeres anélkül, hogy ki kellene lépned az adott alkalmazásból. A mesterséges intelligencia pedig nem egyszerűen felkínálja az interneten megtalálható információt, hanem rámutat az összefüggésekre, és segít a pontosabb, árnyaltabb keresésben is.

Mennyibe kerül?

A Samsung csúcsmodellje annak ellenére, hogy többre képes az elődjénél, kedvezőbb alapáron került a boltokba. Az S24 Ultrát a legolcsóbban 599 990 forintért kaphatod meg, amihez 256 GB tárhely jár, és jól gondold meg, hogy melyiket választod, mert a bővítésére nincs lehetőség. 512 GB tárhellyel 649 990 forintba kerül, míg az 1 TB-os változat 749 990 forintért kapható, ami negyvenezerrel kevesebb, mint az elődje induló ára volt egy évvel ezelőtt.

Értékelés

Nagyra értékeljük, hogy a jól sikerült S23 Ultra után a Samsungnál nem akartak kitalálni valami egészen újat, hanem a bevált koncepciót finomították tovább. A mesterséges intelligencia érdekes, de azért még van mit tanulnia, az S24 Ultra nem ezért lett remek telefon, hanem azért, mert a megbízhatóan erős hardver, az átgondoltan használható rendszer és a kiváló fotós képességek továbbra is igazán kívánatos csúcsmodellé teszik.

Ez is érdekelhet:

A mesterséges intelligencia beköltözött a Samsung Galaxy S24-sorozatba

Az elsők között vettük kézbe a Samsung idei csúcstelefonjait, és el is mondjuk, mit tudnak.

Az okostelefonok non plus ultrája lett a Samsung Galaxy S23 Ultra

Kipróbáltuk a Samsung eddigi legjobb okostelefonját.

Kifordítom, befordítom – kipróbáltuk a Samsung hajtogatható telefonjait

Nem is gondolnád, milyen sokoldalú a Samsung két új hajlítható kijelzős telefonja. Mutatjuk!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Hirdetés