A földi sugárzásnak 700-szorosa érhetné a Hold körüli pályán keringő űrhajósokat, ám ettől egy részben magyar fejlesztés védheti meg őket – hogy aztán eljussanak a Marsra.

Javában zajlik az MTA tudomány-népszerűsítő előadássorozata, Tudományünnep+, ahol a közvéleményt leginkább foglalkoztató témákat dolgozzák fel. Ilyen Zábori Balázs fizikus előadása is a magyar sugárzásmérő rendszerről, amelyet a Hold körül keringő leendő Gateway űrállomás védelmében telepítenek majd.

A 2020-as évek közepétől az emberiség visszatér a Holdra, és onnan indul tovább a nagy álom, a Mars felé – írta az MTA.

A 2024–25-től a Hold körüli pályán megépülő űrállomást, a Lunar Gatewayt nem védi majd a Föld mágneses tere, sem pedig atmoszféra, így az űrhajósokat akár 700-szor akkora dózis érheti a kozmikus sugárzásból, mint egy embert a Földön. Ezért a Lunar Gateway sugárzásvédő burkolatot kap, és folyamatosan figyelik személyzetének sugárterhelését.

A kísérleti sugárzásmérő rendszer (IDA) fejlesztésének vezetésére az Európai Űrügynökség (ESA) nyílt versenypályázatot írt ki, melyen az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Űrkutatási Laboratóriuma nyert, ami óriási elismerése a magyar űrtevékenységnek. Az IDA rendszert fejlesztő konzorcium tagja többek között egy magyar űripari cég, a REMRED Kft., a Német Űrügynökség, az AIRBUS és az ADVACAM s.r.o. cseh űripari cég.

A kutató azonban nemcsak a sugárzásmérő rendszerről beszélt, hanem a következő évek űrkutatási feladatairól is.

Zábori Balázs fizikus, űrkutatási rendszermérnök több mint egy évtizede dolgozik az Energiatudományi Kutatóközpont Űrkutatási Laboratóriumában, jelenleg az Európai Űrügynökséggel (ESA) közösen végzett fejlesztések műszaki vezetője. A magyar ESA-delegáció tagja, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űripari szaktanácsadója. A HUNOR magyar űrhajósprogram projektvezetője, az ESA emberes Hold-programját előkészítő szakmai tanácsadó testület tagja.

A teljes előadás videóját itt láthatod:

(Fotó: Andrew McCarthy)

Ez is érdekelhet:

„A jelenlegi űrtechnológia nélkül visszazuhannánk az őskorba”

„Egy új űrkorszak hajnalán járunk” – jelentette ki Dr. Sárhegyi István, aki a hazai űrszcéna egyik központi alakja, Magyarországon szinte egyedülálló az, amit ő az űriparról, űrkutatásról tud.

Évtizedek alatt kidolgozott taktikával előznének a kínaiak a világűrben

Kína űrprogramja egyre inkább reprezentálja a gazdasági erejét, a technológiai fejlettségét és a befolyását. Mire készülnek most, és miért lehet ez jó más országoknak is?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Tíz egyszerű kérdés, amire iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés