Európában nem bányásznak mindenhez is szükséges ritkaföldfémeket, de ez hamarosan megváltozhat.

Európában jelenleg nem bányásznak ritkaföldfémeket, ezért sem mellékes, hogy Svédországban rátaláltak egy lelőhelyre. Írhatnánk „Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét” is, csak hát momentán ez az egyetlen ilyen hely.

Ritkaföldfémeket használunk ma már mindenhez a mobiloktól kezdve az elektromos autón és a szélturbinákon át a rakétákig, ezért olyan fontos nyersanyag.

2021-ben az EU-ban használt felhasznált ritkaföldfémek 98 százalékát Kínából importálták, ezért nem mellékes a Svédország északi részén most talált több mint egymillió tonna. Jelentős mennyiség ez is, ám csak töredéke a világ 120 millió tonnára becsült készletének. Szóval exportálni nem nagyon lehet belőle, annál is inkább, mert a kereslet 2030-ig várhatóan az ötszörösére nő irántuk.

„A lítium és a ritkaföldfémek hamarosan fontosabbak lesznek, mint az olaj és a gáz”

– mondta tavaly Thierry Breton, az EU belső piaci biztosa. És ebben még csak nincs is semmi meglepő: minden kütyüben, akksikban megtalálhatóak, gyakorlatilag elképzelhetetlen nélkülük a világ. Szóval jobb nem más nagyhatalmaktól függni ritkaföldfémek terén.

Mivel a ritkaföldfémek kitermelése „potenciálisan környezetkárosító”, az újonnan felfedezett nyersanyagok 10-15 évnél hamarabb nem juthatnak el a piacra a hosszadalmas engedélyezési folyamatok miatt, mondja Jan Mostrom, az LKAB bányavállalat CEO-ja, aki ezért kérte a hatóságokat a procedúra felgyorsítására.

(Forrás: BBC, fotó: Unsplash)

Svédország és a bányák viszonyáról ez is érdekes:

Egy város, ami három kilométerrel arrébb költözik

Kiruna a saját jogán is híres lehetne, de ehhez képest csinált egy elég extrém dolgot.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Van egy város, amit minden évben szándékosan felgyújtanak

További cikkeink a témában
Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés