Bár az űrből való szavazás első hallásra bonyolultnak tűnhet, az amerikai űrhajósok számára ez már megszokott folyamat.

Kedden, november 5-én tartják a 2024-es amerikai elnökválasztást, a szavazásról pedig még a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó asztronautáknak sem kell lemondaniuk. Az amerikai űrhajósok egy különleges folyamaton keresztül adhatják le voksaikat, ami – nem meglepő módon – sokkal összetettebb, mint a Földön.

Ahogy minden külföldön tartózkodó amerikai állampolgár, az amerikai űrhajósok is kitöltenek egy kérelmet, hogy távolról adhassák le a szavazatukat. Miután ezt jóváhagyják, elektronikusan szavazhatnak az ISS-en tartózkodva. Az elektronikus voksot titkosítják, és feltöltik az űrállomás számítógépére, ahonnan a NASA kommunikációs műholdjai segítségével továbbítják a Földre. A szavazatokat az Új-Mexikó államban található White Sands-i létesítmény földi antennája fogadja, majd továbbítja a houstoni Johnson Űrközpontba, ahonnan az adott szavazókörhöz tartozó illetékes tisztviselőhöz küldik.

Ennyi az egész – valójában a procedúra nem is annyira az űrhajósok számára bonyolult, hanem inkább az körülményes, hogy a szavazat el is jusson a Földön a megfelelő helyre.

Az amerikai űrhajósoknak 1997 óta van lehetőségük az űrből szavazni, amikor is Texas állam elfogadott egy törvényt, amely lehetővé tette az elektronikus voksolást a világűrből. Azóta szinte minden amerikai űrhajós élt ezzel a lehetőséggel, kivéve 2012-ben, amikor az ISS-en tartózkodó űrhajósok előre leadták szavazataikat – érdekesség, hogy Kathleen Rubins az egyetlen, aki két különböző választáson (2016-ban és 2020-ban) is az űrből szavazott.

(Forrás: IFL Science, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Az evéstől az alvásig mindent újra kell tanulni – magyar űrhajósok az űrutazásra készülve

Komoly kiképzésen esik át Kapu Tibor és tartalékja, Cserényi Gyula.

Egy új tanulmány alátámasztotta az elméletet, ami megkérdőjelezi az ősrobbanás teóriáját

Teljesen átírhatja a világegyetem keletkezésének történetét.

Ez a kép 208 gigapixeles, és 14 millió galaxist, valamint több tízmillió csillagot mutat meg

És ez a térkép csupán az égbolt több mint egyharmadát feltáró teljes kép 1%-át fedi le.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Hónapokig tartana leírni a világ eddigi legnagyobb prímszámát

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés