Ez lehet az első extragalaktikus objektum.
Rejtélyes objektumra bukkantak a Tejútrendszer szívében, a japán Mijagi Egyetem kutatói ugyanis felfedeztek egy csillagrajt a galaxisunk középpontjában lévő Sagittarius A* szupermasszív fekete lyuk körül. A rejtélyességét az adja, hogy a tudomány mai állása szerint a szupermasszív fekete lyukak környéke túlságosan szélsőséges és zűrzavaros környezet ahhoz, hogy ott csillagok keletkezhessenek. A kutatók az egyik, S0–6 jelű csillagra koncentrálva a több éven át tartó elemzések során megállapították, hogy
az a Tejútrendszeren kívülről származhat, és nagyjából 10 milliárd évvel ezelőtt tévedhetett ide
– ez lehet az első extragalaktikus, azaz Tejútrendszeren kívülről érkező csillag, amit rendszerünk közepén fedeztek fel.
Az ominózus raj csillagjai S típusúak, hosszú, hurokszerű, ellipszis alakú pályán keringenek a Sagittarius A* körül (az S0–6 tőle mindössze 0,04 fényévre), és elképesztő sebességet érnek el – a Tejútrendszerben eddig talált leggyorsabb csillag is egy S csillag, 24 ezer km/másodperces, azaz 86,4 millió km/órás sebességgel száguld.
A Tejútrendszer nagyjából 13,6 milliárd éves, élete során pedig már jó néhány más galaxist is felfalt, 4-5 milliárd év múlva például az Androméda-galaxissal is ütközni fog:
(Forrás: NAOJ, Science Alert, fotó: NAOJ, nyitókép: NASA/JPL-Caltech)
Ez is érdekelhet: