Hihetetlen látványt nyújt a magasból a hegy, amit a maorik az ősüknek tekintenek.

Új-Zéland Északi-szigetén, szinte földön túli környezetben fekszik az Egmont Nemzeti Park, annak közepében pedig a 2518 méter Taranaki-hegy, ami lényegében egy kihűlt vulkán.

Bár a vulkán 1755 óta inaktív, jelenleg is fontos úti célja a hegymászóknak, illetve kirándulni is érdemes arra: már a környék is lenyűgöző, a hegy mellett egy tó is van, de az csak a magasból látszik igazán, hogy

a növényzet olyan hirtelen változik meg a hegy oldalában, hogy a határvonal szinte szabályos kört alkot.

Ezzel együtt egy mezei sétáért is roppant hálásak lennénk azon a környéken.

Néhány évvel ezelőtt a vulkán jogi személy lett, ami elég furcsán hangzik, pedig nagyon praktikus oka van: azóta ha valaki kárt tesz benne, annak olyanok jogkövetkezményei, mintha az őslakos törzseket bántaná.

Az Északi-sziget nyugati partján fekvő szent hegy fölött 2017 óta nyolc maori törzs és a kormány együtt gyakorolja a felügyeletet. Az új-zélandi hegy jogi személyként való bejegyzése rég várt elismerése az őslakosok hegyhez fűződő kötelékének, a maoriak ugyanis ősükként és családtagként tekintenek a Taranakira.

Az új-zélandi gyakorlatot azóta más országok is átvették, Indiában például jogi személyként ismerték el a Gangeszt és legnagyobb mellékfolyóját, a Dzsamúnát, a Himalájában pedig több gleccsert, tavat, vízesést, erdőt és mezőt.

(Fotók: GettyImages, fejléckép: Twitter)

Ez is érdekelhet:

Új-Zélandnak nincs legszebb helye, mert minden gyönyörű

Sokszor bukkant fel a tévében, elvégre itt forgatták A Gyűrűk Ura és A hobbit számos jelenetét. De ennél sokkal több! Mutatjuk Új-Zélandot.

Közös reggelitől, állandó szavazásoktól és elégedett maoriktól is lehet boldog egy ország

Kötelező öthetes szabadság, közösen reggeliző családok, őslakosok támogatása és az ország, ahol mindenki hangja számít. A legboldogabb „nem északi” országok titkai.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában