Az exobolygókat kutató Kepler Űrteleszkóp és a Gaia-misszió adatainak újabb elemzése alapján a tudósok arra az eredményre jutottak, hogy a más csillagok körül keringő sok eddig megismert bolygót akár 50 százaléknyi víz is alkothatja. Ez pedig sokkal több, mint a Föld tömegéhez viszonyított 0,02 százalékos víztartalom.  

„Óriási meglepetés volt, amikor rájöttünk, hogy ilyen sok vízi világ létezik” – hangsúlyozta ki megdöbbenését a Harvard Egyetem vezető kutatója, Li Ceng. A tudósok a 4000 eddig megerősített exobolygó vagy exobolygó-jelölt túlnyomó részét két kategóriába sorolták: az egyikbe azokat tették, amelyek bolygórádiusza átlagosan a Földének másfélszerese volt, a másikba pedig azokat, amelyek átlagos rádiusza a Föld rádiuszának 2,5-szerese volt.

A tudósok szerint bár vízről beszélünk, mégsem olyanról, amit közönségesen a Földön találunk.

A szóban forgó bolygók felszíni hőmérséklete 200-500 Celsius-fok körül lehet, a felszín felett túlnyomórészt vízpárából álló légkör alakult ki, a folyékony vízréteg pedig az alsó rétegben húzódik meg. Mélyebbre haladva pedig arra számíthat az ember, hogy a víz nagynyomású jéggé változik, és ez alatt érhetjük el a bolygó szilárd kőzetmagját.

Művészi elképzelés a Földhöz hasonló exobolygókról

Li szerint a Földnél nagyobb összes ismert exoplanéta 35 százaléka vízben gazdag lehet, és ezek a vízi világok hasonló módon alakultak ki, mint a Naprendszerben található Jupiter, Szaturnusz, Uránusz vagy Neptunusz. Az újgenerációs űrteleszkópok segítségével jó eséllyel részletesen lehet majd elemezni pár ilyen exobolygó atmoszféráját.

Légy résen, mert épp valami fontos történik!

Napokon belül új magazint indítunk, tarts velünk a nulladik pillanattól! November elején startol a Raketa.hu, a Player-csoport jövőmagazinja, melyben veletek együtt keressük a válaszokat az előttünk álló évek nagy kérdéseire!
Kiemelten foglalkozunk az autózás/közlekedés forradalmával, az okosotthonokkal, a klímakérdéssel, megújuló energiával, a legizgalmasabb, éppen zajló társadalmi változásokkal és rengeteg termékkel és szolgáltatással, ami pillanatokon belül ránk töri az ajtót!
Ha szeretsz jó időben jó helyen lenni, kövesd be a Rakéta Facebook-oldalát, hogy azonnal tudd, ha kilőttük a magazint!

 

(forrás: Phys.org, BBC, Spektrum, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A cipőkollekció, melyben kompromisszumok nélkül lehetsz szabad, egyedi és vagány

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

Új nyelv alakult ki a Nemzetközi Űrállomáson, hogy megértsék egymást az asztronauták

További cikkeink a témában