Az emberi tevékenység hatása már olyan mértékű, hogy az irányítja a Földön zajló folyamatokat.

Egy geológus tudóscsoport szerint az ötvenes években az emberi tevékenység akkora hatással volt a Föld geológiájára, légkörére és élővilágára is, hogy új geológiai korszakba léptünk. Erre a földtörténeti korszakra a tudományos közösség már régóta használja az antropocén megnevezést, de eddig még hivatalosan nem fogadták el – a javaslatot más geológuscsoportoknak is jóvá kell még hagynia, és jövőre, egy nagyszabású konferencián ratifikálhatják.

A Leicesteri Egyetem geológusa és az ominózus tudóscsoport, a 2009-ben létrejött Antropocén Munkacsoport elnöke, Colin Waters szerint

a változás, amit az emberi tevékenység idézett elő, hihetetlenül felerősödött, és a hatása már olyan mértékű, hogy az irányítja a Földön zajló folyamatokat

– az új korszakot leginkább a bolygónk éghajlatát és légkörét megváltoztató fosszilis tüzelőanyagok égetése, az atomrobbantások, a műtrágyából a talajba jutó műanyagok és nitrogén, valamint az élővilág drámai változása jellemzi.

A javasolt földtörténeti kort onnan számítanák a geológusok, amikor az emberi tevékenység hatása a Föld élővilágára hirtelen intenzívvé és globálissá vált: az antropocén korszak kezdetét 1950 és 1954 közé teszik.

Az antropocén kifejezést a görög „ember” és „új” szavakból gyúrták össze. Az elnevezést az emberi tevékenység által befolyásolt földtörténeti kor megnevezésére Paul Crutzen néhai Nobel-díjas kémikus vetette fel. Crutzen először 2002-ben, a Nature folyóiratban megjelent írásában használta a kifejezést, mivel magyarázata szerint az emberi tevékenység környezetre kifejtett hatása eszkalálódott, és jelentős szerepe volt a globális klímaváltozás kialakulásában.

A geológusok időegységekre tagolják fel a Föld 4,6 milliárd éves történetét. Ennek minden szelete valamilyen jelentős eseményhez kötődik, például a kontinensek elválásához, az éghajlatban bekövetkező drasztikus változásokhoz, vagy bizonyos állatok és növények megjelenéséhez. A jelenlegi felosztás szerint most a holocén földtörténeti korban élünk, amely 11 700 évvel ezelőtt kezdődött, amikor egy erős felmelegedés véget vetett az utolsó jégkorszaknak. A szakértők a holocént felső, közép és alsó szakaszra osztották, az utolsó, 4200 éve kezdődött Megalaján kor az antropocén korszak kezdetével érne véget.

(Forrás: MTI, fotó: NASA/ESA/JPL-Caltech/GSFC/MSFC)

Ez is érdekelhet:

Time-lapse videón a Föld egy éve az űrből nézve

Láttál már, ennél látványosabb videót a Földünkről?

Nem is létezhetne ez a fémfelhőkkel körülvett bolygó

260 fényévre a Földtől van egy exobolygó, aminek léte sok kérdést felvet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában