Baromi látványos.

Az Európai Űrügynökség (ESA) EUMETSAT geostacionárius pályán* keringő meteorológiai műholdja egy éven át minden egyes nap ugyanabban az időpontban (reggel 6-kor) készített egy képet a Földről mintegy 36 ezer kilométeres magasságból. Ezeket a felvételeket pedig összefűzték egy time-lapse videóba, amit szerencsénkre a brit Nemzeti Földmegfigyelő Központ egyik kutatója, Simon Proud meg is osztott a Twitter-oldalán.

*A geostacionárius pálya olyan Föld körüli pálya, amely az Egyenlítő síkjában van, és amelyen egy objektumnak a keringési ideje megegyezik a Föld forgási sziderikus periódusával (23 óra, 56 perc, 4,1 másodperc). Ennek következtében az objektum a Föld bármely pontjáról (ahonnan látható) mindig azonos helyen, látszólag mozdulatlannak látszik. (Wikipédia)

Ez az egészen lenyűgöző videó tökéletesen bemutatja, hogyan változik a Föld dőlése egy év során, valamint hogyan hosszabbodnak és rövidülnek a napok északról dél felé haladva, ahogy a bolygó a Nap körül kering:

(Forrás: Space.com, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Megváltozott a Föld dőlése, annyi vizet szivattyúztunk ki bolygónk belsejéből

Tizenhét év alatt 2150 gigatonnányi vízről van szó, ami még az éghajlatváltozáshoz is hozzájárulhat.

8 226 000 km/órás sebességgel száguld át egy csillag a Tejútrendszeren

Ezzel a sebességgel Budapestről alig több mint egy másodperc alatt jutnánk el Reykjavíkba és három másodperc alatt New Yorkba.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki a 45 millió fényévre lévő galaxis, amit szupernóva-robbanások fénye világít meg

Itt tudod megnézni, merre jár éppen a Télapó az ajándékokkal

Vajon milyen lesz az a visszaröpülés, melyekről csak hasonlatok beszélnek

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés