Ha az űrkutatás önmagában nem lenne elég drága, a költségeket jelentősen emeli, hogy a műholdak utántöltése és karbantartása megoldhatatlan feladat az emberiség számára, vagyis ha kifogynak, akkor egyszerűen űrszemétté válnak. Legalább is így volt idáig, a NASA-nak viszont már van ötlete a probléma megoldására.

Ez pedig nem más, mint egy robotbenzinkút, ami képes önállóan felölteni a műholdakat, és akár kisebb karbantartási munkálatokat is elvégezni rajtuk, jelentősen meghosszabbítva a várható üzemidejüket, ami egy átlagos műhold esetében 15 év körül van (a tényszerűség kedvéért: a műholdak természetesen nem benzinnel üzemelnek, hanem többnyire hidrazinnal, de mi nem tudunk jobban ideillő szót).

A 2020-ban induló Restore-L küldetés (az L a Landsat-7-et jelöli, ugyanis ez lenne az első műhold, amit megtankolnának) sikere azzal a járulékos haszonnal is járna, hogy ha a műholdakat az űrben is meg lehetne tankolni, akkor elég lenne kevesebb üzemanyaggal felküldeni őket a Föld körüli pályára, így pedig több eszközt lehetne fellőni egy rakétával.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így fog kinézni a 25 év után feltámasztott legendás Nokia modern változata

Ez lenne a protokoll, ha egy Földre veszélyes aszteroida közeledne a bolygónk felé

Így néz ki egy esőfelhő belseje egy ejtőernyős szemével

További cikkeink a témában