Gyorsabb a hangsebességnél? Autóként is használható? Teljesen önállóan közlekedik? Nem, a Zunum Aero ezek közül egyiket sem tudja, viszont tud valami sokkal jobbat.

Ez pedig a hibrid hajtás, ami önmagában is elég menő dolog, például sokkal halkabb és környezetkímélőbb, mint a kerozinnal működő repülők, de nem is fogy ki belőle a nafta néhány száz kilométer után, mint a tisztán elektromos repcsikből.

Na igen, ami a villanyautóknál nem könnyű, de azért megoldható feladat, a repülőgépeknél már jóval nagyobb problémának számít, hiszen a jelenlegi akkumulátor-technológia nem teszi lehetővé a nagyobb távolságok megtételét: ami egy autónál már tisztességes távnak számít, mondjuk három-négyszáz kilométer, egy repülőnél nevetségesen kevés, arról nem is beszélve, hogy ha a kocsidból fogy ki a nafta, akkor duzzogva leparkolsz az út szélén, ha viszont a repülőgépedből, akkor duzzogva lezuhansz és meghalsz.

A Zunum Aero gyártói ezért azt találták ki, hogy a 12 személyes gépet ugyan tisztán elektromos motorok hajtják, viszont a gépbe tettek egy benzinmotort is, ami áramot termel, így a gép hatótávolságát sikerült 1100 kilométerre növelni. Ez már egészen tisztességes távolság, például elrepülhetsz Londonból Berlinbe vagy Bostonból Washingtonba is.

Visszatérve a hibrid hajtás előnyeire, van egy, a fentieknél is sokkal fontosabb szempont, mégpedig az ára: a gyártó szerint a gép működési költsége fejenként mindössze 21 forint mérföldenként, ami a töredéke a magánrepülőgépek árának. Ha minden egyéb költséget is hozzászámolunk, a Boston-Washington trip még mindig 140 dollárból jönne ki, ami olcsóbb, mintha utasszállítóval repülnél. A Zunum Aero viszont az utasszállítóknál jóval többet, lényegében egy privát jet kényelmét nyújtja az utasoknak, így a sikere garantált.

Az sajnos még kicsit odébb van, amikor egy ilyennel utazhatunk Budapestről Debrecenbe, ugyanis a hibrid repcsi tesztelése csak 2019-ben kezdődik, így várhatóan az első gépek is csak 2022-ben állnak forgalomba.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A köztévé új műsorvezetője nem ember, a mesterséges intelligencia hozta létre

1973-ban több mint egy óráig tartott a teljes napfogyatkozás egy repülő utasainak

További cikkeink a témában
Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?
Hirdetés