Mi magunknak csináljuk a bajt.

Ahogy a bolygó melegszik, úgy olvad a sarki jég is, aminek következtében a globális átlagos tengerszint is megemelkedi. Persze sokszor hallunk számokat a témával kapcsolatban, de ténylegesen nem tudjuk magunk elé képzelni, mekkora problémát jelent ez. Na, a NASA éppen ezért készített egy animációt az elmúlt 30 év, egészen pontosan az 1993 és 2022 közötti időszakban tapasztalt globális tengerszint-emelkedésről, hogy vizuálisan érzékeltessék a felmelegedés és sarkijég-olvadás következményeinek komolyságát, így pedig azt is láthatjuk, hogy mekkora a baj – spoiler: az elmúlt 30 évben 9 centiméteres a vízszintemelkedés:


A NASA az animáció elkészítéséhez az Integrated Multi-Mission Ocean Altimeter Data for Climate Research pontos mérési adatait használta fel.

A felmelegedés részletes okairól számtalan elméletet dolgoztak ki, de a tudományos szervezetek döntő többsége szerint a fő ok – nem meglepő módon – az üvegházhatású gázok koncentrációit növelő emberi tevékenység. Ezt az álláspontot támasztja alá egyik korábban publikált jelentésében is a nemzetközi Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC):

„Új, a korábbinál erősebb bizonyítékok utalnak arra, hogy az elmúlt ötven évben megfigyelt melegedés döntő része emberi tevékenység eredménye. A változások mérését és a kiváltó okok meghatározását célzó tanulmányok egybehangzóan emberi eredetű hatást mutatnak ki az utóbbi 35–50 év éghajlati adataiban.

E tanulmányok számolnak azzal a bizonytalansággal, amely az emberi eredetű szulfát aeroszolok és a természetes tényezők (vulkánok és a Napból érkező sugárzás) mint éghajlati kényszerek miatt jelentkezik, de figyelmen kívül hagyják a többi emberi eredetű aeroszol, továbbá a földhasználat változásainak hatásait. A szulfátok és a természetes tényezők a vizsgált időszakban hűtő hatásúak voltak, tehát nem magyarázhatják a felmelegedést.

E tanulmányok többsége szerint az üvegházhatású gázok koncentrációinak növekedése már önmagában magyarázhatja az elmúlt ötven év felmelegedését, sőt, ennek alapján akár nagyobb felmelegedés is indokolt lett volna.”

(Forrás: NASA, ELTE, Wikipédia,  fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Már túl késő megmenteni az Északi-sarkvidéket, tíz éven belül jégmentes lehet ott a nyár

Ez pedig hatással lenne az emberi társadalmakra és az ökoszisztémákra.

Így nézne ki az Antarktisz, ha elolvadna az összes hó és jég

Mutatjuk, mi rejlik a világ legnagyobb jégtakarója alatt.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés