Állítólag nemsokára közvetlen fapados járat is indul az Atlanti-óceán partján fekvő városba.

1. Bordeaux megújult

Az elmúlt 15 évben a város hihetetlen átalakuláson ment át, ami nem véletlen: a helyi Alain Juppé irányította városvezetés eldöntötte, hogy a Garonne-parti várost újra felteszik a térképre. A gigantikus renoválásnak köszönhetően a történelmi belváros újra 18. századi pompájában tündököl. Az első kötelező program tehát a séta a folyó nyugati partján: indulj el a Place de la Bourse előtti víztükörtől, csodáld meg az épületeket díszítő faragott karcokat, a mascaronokat, menj el a monumentálisan gyönyörű Szent András katedrálisig, majd sétálj végig a rue Cheveruson.

2. Víziváros

Bordeaux-ban nem csak a bor, hanem a víz is fontos szerepet játszik. Az óceán karnyújtásnyira fekszik, a várost pedig kettészeli a történelmében fontos szerepet betöltő Garonne. Természetesen a folyót is kihasználhatjuk, ugyanis rendszeresen indítanak városnéző járatokat. Elég, ha felpattanunk az Aquitania vagy a Burdigala nevű sétálóhajókra, és másfél óra alatt megismerhetjük Bordeaux. Ha valami speciálisabbra vágyunk, akkor irány az étteremhajóvá átalakított Sicambre, ahol egyszerre hajókázhatunk, borkóstolhatunk, és végigkóstolhatjuk a helyi finomságokat. ha valami kalandosabbra vágyunk, akkor kenuval is vízre szállhatunk.

3. Közelebb lesz, mint valaha

2017-re megépült az LGV high speed vasút legújabb szakasza, ami azt jelenti, hogy Párizsból két óra alatt Bordeaux-ba lehet érni. Mindez újabb kihívást fog jelenteni a fővárosnak, ugyanis már jelenleg is az Atlanti-óceán partjához közel fekvő metropolis a 2. legnépszerűbb célpont a külföldiek körében, szóval reszkess, Párizs!

4. Bor I.

A bordói értelemszerűen Bordeaux-ban készül, és ezzel el is mondtuk, miért is számít igazi borfővárosnak a nyugat-franciaországi metropolis. A várost körbeveszik azok a szőlők, ahol a világ egyik leghíresebb és legfinomabb bora készül, így aki odavan ezért az italért, az megérkezett Mekkába. A belvárosból 20-30 perc alatt a vidéki Franciaországban érezhetjük magunkat, egymás mellett találhatjuk a jobbnál-jobb, borszeretőket váró Chateau-kat, ahol pár órás túrák keretében megnézhetjük a szőlőtőkéket, a pincéket, és az egész birtokot.  Egy tökéletes célpont a Chateau de Taillan a Medoc régióban, mutatjuk, miért.

5. Fociváros

A Stade de Bordeaux a tavalyi magyar-osztrák miatt nekünk, magyaroknak most már mindig kedves hely marad, különösen annak a tízezernek, akik a lelátón szurkolták végig a 44 év utáni első Eb-meccsünket. Aki nem csak Eb idején szereti ezt a labdarúgásnak nevezett csodát, az megnézheti itt a helyi istenek, az FC Girondins de Bordeaux hazai bajnokijait.

6. Bor II.

Nem kell kimenni a városból, hogy borozzunk: a Cité du Vin modern épülete a borkészítés tech-temploma, ahol 21. századi körülmények között ismerkedhetünk meg a helyi tradíciókkal, történelemmel. Valójában a bor Louvre-ja ez, ahol nem csak az erjesztett ital múltját és jelenét, hanem a jövőjét is megmutatják nekünk. Őrület a hely.

7. Gasztronómia

Semmiképpen nem akarunk elitistának hangzani, és e sorok írója nem kifejezetten elfogult a francia gasztronómiával kapcsolatban, de el kell ismerni, hogy a helyi kulinária körüli hype teljesen jogos. Annyira gyorsan  hozzá lehet szokni a relatíve korrekt áron nyújtott magas minőségű szervízhez, ételekhez, italokhoz, hogy félelmetes. A teljese átlagos bisztrók is egy-két emelettel járnak a szomszédos országok fölött, a francia libamáj game-nek pedig nincs párja. Ha Bordeaux-ban járunk, mindenképpen próbáljuk ki a helyi édesség specialitást, a canelé-t, ami egy cukros mázzal borított minikuglóf. A hedonizmus csúcsa az ultratrendi La Brasserie Bordelaise, ahol megismerkedhetünk a lokális és autentikus konyhával is. Nem mellékesen tavaly két Michelin-csillagos séf is éttermet nyitott itt: az egyik Stephane Carrade, a másik Gordon Ramsey.

8. Művészeti kincsesbánya

Tudod mi a közös Picasso-ban, Delacroix-ban, Monet-ban, Rodin-ben, Murin-ben és Jeff Koonsban? Az, hogy mindegyik művész munkái megtalálhatók helyi múzeumokban. Legalább kilenc komoly múzeum van a városban, kezdve a szépművészetektől, borászaton, tudományon át a várostörténetig. Összességében tehát azt tudjuk mondani, hogy érdemes Bordeaux-t nagyon komolyan venni a bakancslistás célpontok listáján, ugyanis nagyon kell törtünk a fejünket, hogy bármi hibát találjunk benne.

További információ a városról itt.

Jó szállások után pedig itt érdemes körbenézni.

(Stieber fotó: Hegedűs Gábor – MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tegyél egy futóedzőt a fa alá!

Retrokvíz: felismered, hol készültek ezek a fotók a 80-as években?

Kék és zöld tó is van ebben a kráterben az Azori-szigeteken

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés