Egy minőségi óra eleganciát sugároz, stílust ad, kiemel a tömegből. És most azt is eláruljuk, hogyan mehetsz biztosra, ha garantáltan jó minőséget akarsz.

Ha már sejted, mennyire más lehet egy klasszikus, nagy műgonddal összeállított órát hordani, mint egy csak úgy venni valamilyen egyszezonosat, akkor bizonyára hallottál a minőségi órák mögött álló tekintélyes, több száz év alatt felhalmozott tudásról, és az általuk megtestesített, semmi mással nem pótolható hagyományokról és stílusról.

De a márkaneveken túl honnan tudod, mitől lesz egy óra valóban minőségi, egyáltalán, milyen kritériumai vannak ennek?

A megfejtést egy szászországi kisvárosban, a német óraipar bölcsőjében, Glashüttében kell keresni. Innen indult több világhírű óráscéh mellett a Lange & Schöne, itt található egy patinás óramúzeum, és egy 1910 óta üzemelő obszervatórium is. Ez utóbbi nem egy egyszerű csillagvizsgáló, hanem a német óragyártást végleg a kisvároshoz kötő, 2006 óta az órákat bevizsgáló intézmény.

De mi köze a tanúsítványnak a csillagászathoz?

A 20. század elején a Föld helyét a tejútrendszerben meghatározni igyekvő tudósoknak a korszak legpontosabb óráira volt szükségük, a glashüttei intézményben például volt tengeri kronométer, és egy precíziós ingaóra is.

Innen pedig már csak egy lépés volt tovább pontosítani az órákat, ezzel az iparág vezető németországi műhelyévé válni. Az óráknak ma is ki kell érdemelniük a jogot a kronométer elnevezés viselésére, 2006 óta a Chronometer Glashütte Observatory adja ki a tanúsítványt, a német kormányzati hatóságok felügyelete mellett.

A szerkezeteket a német szabvány szerint tesztelik, 15 napon át, öt különböző pozícióban (korona középen, balra és jobbra, számlappal felfelé és lefelé). Minden órát bevizsgálnak 23, 8, és 38 Celsius-fokos hőmérsékleten, 50 százalékos páratartalom mellett, a napi eltérés pedig nem haladhatja meg a két másodpercet. Az eredményeket 24 óránként rögzítik, a teszt során pedig minden lehetséges hibára fény derül.

Ez a tanúsítvány garantálja az igazán jó minőséget, így biztosra mehetsz a középkategóriában is. Már csak a kiváló ár/érték arány végett is érdemes szétnézned a Junkers és a Zeppelin kínálatában.

Minősített Zeppelin órát már ötszázezer forint alatt találsz, és a komolyabb példányok is megállnak nyolcszázezer alatt.

A Junkersnél ez utóbbi árkategóriába esik a 6620-1-es és a 6626-2-es.

Ezen márkáknál a tanúsítvánnyal nem rendelkező órák minőségében is bízhatsz, elvégre ugyanolyan szigorú alapelvek mentén készülnek, ugyanabban a szellemiségben, szintén kiváló alapanyagok felhasználásával. Árban ellenben barátibbak, ez a Junkers például már háromszázezer forint alatt is kapható:

A kettő közti árkategóriában találod például a Junker pilótaóráit, például az Eurofighter-sorozat harmadik kiadását, amely a hőskor egyik legjobb német repülő- és repülőgépmotor-gyárának hagyományait viszi tovább, és limitált, ezres példányszámban készült.

Választék tehát van, azzal, a tanúsítvánnyal kapcsolatos ismeret birtokában időt spórolhatsz meg, már csak döntened kell, melyik kategória melyik órája passzol az ízlésedhez.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A cipőkollekció, melyben kompromisszumok nélkül lehetsz szabad, egyedi és vagány

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

A Függőleges erdő építésze most buddhista gyűrűkertet tervez

További cikkeink a témában