Erre a kérdésre azért séróból nem könnyű válaszolni, de biztos nem mondanád be a focit, a kézit vagy mondjuk a rögbit. Sok tipp érkezne a futásra, meg nyilván az úszásra, de a helyes válasz a squash. Hogy mi? Hogy mi? Mondd ezt még egyszer, hogy "mi"! Pedig de.
A Forbes magazin járt utána a témának, beszélgetett személyi edzőkkel, trénerekkel, fiziológiával foglalkozó szakemberekkel, és az eredmények alapján a tízes lista élére a squash kúszott fel. Szorosan a nyomában következik az evezés, a sziklamászás és az úszás, de listán van a cangázás, a bunyó(!) és persze a futás is.
Na de miért a squash?
A magazin szerint harminc perc fallabdázásnál nincs jobb kardióedzés, a szív- és érrendszerre gyakorolt hatása lenyűgöző;
a folyamatos le-fel, oldalra futás, a kitörések, kitámasztások, ütések, a hatalmas tempó mind-mind jó hatással van a szívre, az izomerőt és az izom elasztikusságát növeli, és mindez folyamatos koncentráció mellett történik.
Hat kategória alapján értékeltek, ebből ötben kapott jó pontot a squash:
- Keringési állóképesség
- Izomerő
- Izom-állóképesség
- Rugalmasság
- 30 perc alatt elégetett kalória
- Sérülésveszély
Akkor a pontok: ötből ötöt kapott az izom-állóképesség és a 30 perc alatt elégetett kalória kategóriában, szóval nem kell mondani, mit kéne csinálnod, ha a télen dédelgetett, 6 hónapos terhesre növesztett pocakot szeretnéd három hónaposra apasztani. Három pontot kapott az izomerő és a flexibilitás kategóriában, kettőt a sérülésveszélyre. Na igen, azért a bokára érdemes odafigyelni, és a bemelegítés is elengedhetetlen, mert szakadhatnak az izomrostok, főleg a lágyék és az Achilles-ín a veszélyeztetett rész.
Összegezzük az egészségügyi előnyeit
- Kalóriát éget – mint az előbb is említettem, ebben ő a legjobb, ha odateszed magad, akkor minimális bűnözés (ez mondjuk nem az öt korsó sör helyett a "már csak hármat" jelenti) mellett is le tudsz adni pár kilót.
- Javítja a keringést, növeli a szív, a tüdő és az izmok állóképességét.
- Növeli az izmok rugalmasságát.
- Szemmel láthatóan izmosabbak lesznek a karjaid és a lábaid.
- Javítja a kéz-szem koordinációt.
- Fokozza a szív- és érrendszeri működését, így aztán több oxigént tud a szíved az izmokba pumpálni.
- A folyamatos koncentráció mentálisan erősebbé tesz.
Te squasholsz?
Lefordítom, milyen a squash: bitang kemény. Ott döglesz meg a pályán, ha érted, mire célzok. De élvezni fogod, és egészségesebb leszel.
Ha szeretnél többet tudni a squashról, katt ide.
(via Expertrain; fotó: Donkó Péter)