Soha nem volt még olyan ambiciózus terv a Nap kutatására, mint a Parker napszonda, amin az amerikai űrhivatal mérnökei már az utolsó simításokat végzik, hogy augusztusban végre elindulhasson hétéves útjára.

Sajna a slusszpoént már lelőttük, vagyis hogy a szonda dolga végeztével, 2025-ben bele fog zuhanni a Napba (rajta azoknak az embereknek a neveivel, akik befizették a nevüket az útra), ám mielőtt ez megtörténne, az űreszköz huszonnégyszer fogja megkerülni a Napot, felbecsülhetetlen információkat szolgáltatva a csillagászoknak.

Utolsó simítások

A 1,5 milliárd dollárba, vagyis négyszázmilliárd forintba kerülő projekt célja a Nap légkörének a tanulmányozása, azon belül is elsősorban a napkorona hőmérsékletének és a napszélnek a vizsgálata. Ehhez a Parker-szondának olyan közel kell jutnia az Naphoz, amilyen közel csak lehet, a legközelebbi ponton kevesebb mint hétmillió kilométerre lesz az égitesttől.

Bár ez még mindig a Föld és a Hold átlagos távolságának a tizennyolcszorosa, de a szonda így is pillanatok alatt megsemmisülne az irtózatos, akár 1400 Celsius-fokos hőmérséklettől, így a szakemberek az egyik utolsó lépésként most olyan különleges hővédőpajzzsal szerelték fel a szondát, ami (a NASA reményei szerint) képes lesz megvédeni a hőtől.

Ha minket kérdezel, az űrszonda a hővédőpajzzsal a tetején leginkább egy hatalmas turmixgépre emlékeztet, de a NASA-nál nyilván nem az volt az elsődleges szempont, hogy menőn nézzen ki.

Ha bejön a NASA húzása, minden eddiginél közelebb kerülhetünk a Naphoz

A Parker Solar Probe űrszonda hétszer közelebb lesz hozzá, mint eddig bármelyik űreszköz.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Tíz egyszerű kérdés, amire iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés