Október 11-én a Roszkozmosz és a NASA asztronautáinak a kilövés után nem sokkal kényszerleszállást kellett végrehajtaniuk, miután az őket a Nemzetközi Űrállomásra szállító Szojuz-rakéta a felszállás utáni percekben meghibásodott.

A Roszkozmosz most egy igen látványos videót is kiadott az esetről, amin tisztán látható, hogy mi okozta a problémát: az első fokozatú rakéták leválásakor az egyik rakéta nekiütődött a Szojuznak, ami ettől magatehetetlenül pörögni kezdett. A hibát a vizsgálat szerint az egyik szenzor meghibásodása okozta, ami nem lépett működésbe a rakéták szétválásakor. A videó viszont nem csak emiatt érdekes, hanem mert eleve nagyon ritkán láthatunk ilyen fedélzeti felvételt egy rakétakilövésről.

РОСКОСМОС on Twitter

Пуск ракеты-носителя "Союз-ФГ" с пилотируемым кораблем #СоюзМС10. Видео с бортовых камер https://t.co/ijPnwbbS4i


Az Alekszej Ovcsinyint és Nick Hague-t szállító kapszula ezután a protokollnak megfelelően levált a hordozórakétáról, és ejtőernyőkkel visszatért a Földre. Bár a két asztronauta épségben megúszta a balesetet, a Nemzetközi Űrállomás számára nem túl jó hír, hogy gondok akadtak a Szojuzzal: jelenleg az orosz rakéta az egyetlen, amivel az asztronauták eljuthatnak az ISS-re, és bár a jelenleg ott tartózkodó három űrhajós az űrállomáshoz kapcsolt űrkapszulával vissza tud térni a Földre, egyelőre kérdéses, hogy mikor indulhatnak legközelebb asztronauták az ISS-re.

(Fotó: NASA/Flickr)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Tíz egyszerű kérdés, amire iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés