Még mindig nem tiszta a jogszabály, pedig egy hónap sincs már az élesítéséig.
Több mint egy hónapja megírtuk, hogy bár a KRESZ-ben továbbra sem szerepelnek a magyar utakon tízezerszám közlekedő elektromos rollerek, és még a definíciójukkal kapcsolatban is ellenmondásba keveredik a belügyminiszter és a rendőrség, mégis született olyan jogszabály, amelyben úgy-ahogy említést tesznek róluk. Igaz, ez egyes villanyrollertulajoknak pénzbe fog kerülni.
Most már azt is lehet tudni, mennyibe. A Grantis pénzügyi tanácsadó összegyűjtötte, melyik biztosító mennyiért köti meg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást a 25 km/óra sebességnél többre képes, illetve a 25 kg saját tömegnél nehezebb és 14 km/óránál gyorsabb elektromos rollerekre.
Egészen finom kifejezés lenne, hogy a díjak között nagy a szórás, úgyhogy inkább írjuk le a konkrétan:
a legolcsóbb és legdrágább ajánlat között 92-szeres a különbség.
Így alakul az egyes biztosítótársaságoknál az elektromos rollerek éves díja:
- Alfa VIG: 360 000 Ft
- Allianz Hungária: 16 680 Ft
- Generali: 31 200 Ft – 42 700 Ft
- Genertel: 116 700 Ft
- Gránit: 468 000 Ft
- Groupama: 7308 Ft – 20 112 Ft
- K&H: 4032 Ft – 26 004 Ft
- Köbe: 12 993 Ft
- Magyar Posta: 420 000 Ft
- Signal Iduna: 5040 Ft – 14 640 Ft
- Union VIG: 5255 Ft – 16 510 Ft
- Uniqa: 225 132 Ft
Egyes biztosítok iszonyatos díjainak oka feltehetően az, hogy „bár a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009.évi LXII. törvény új rendelkezéseit hónapokkal korábban kihirdették, a vonatkozó minisztériumi rendelet, ami tisztázná, hogy pontosan milyen járművekre kell alkalmazni az új szabályt, a mai napig nem érkezett meg. A biztosítók egy része ezért egyszerűen egyéb kategóriában kezeli ezeket a járműveket, hogy a törvénynek valahogy mégis megfeleljen. Ez a kategória borsosabb díjazású és havonta fizetendő a kfgb díja” – írja a Grantis.
Az viszont biztos, hogy amelyik rollerre kell kötelező biztosítás, annak
idén július 16-án már rendelkeznie kell ilyennel.
A törvény szerint a használó is üzembentartónak minősül, tehát nem hivatkozhatsz arra, hogy nem a tiéd a roller, neked kell meggyőződnöd róla használat előtt, hogy van érvényes kgfb-je.
A kizárólag emberi erővel működtetett járművekre – bringákra, lábhajtásos rollerekre, gördeszkákra – továbbra sem kell biztosítást fizetni, ahogy elektromos rásegítéssel működő kerékpárokra, illetve a mozgáskorlátozottak által vezetett e-moped vagy pedelec járművekre sem.
(A nyitókép illusztráció, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: