Valahol persze gáz, hogy a főváros körüli gyűrű egyáltalán fizetős, 2023-ban viszont a matricarendszer teljes kiterjesztése valószínűleg már alig érint valakit.

Na tessék: már megint hazudok rögtön a címben. Dehogy lesz körben fizetős az M0, nem is tudna, hiszen ez egy olyan körgyűrű, ami nem is éri körbe a fővárost. És ez a nagyobb baj, nem az, hogy (a gyorsforgalmi úthálózat más rövid szakaszaival együtt) a kormány rendeletmódosítási tervezete szerint hamarosan az eddigi ingyenes szakaszok is bevonódnak a matricarendszerbe.

Az egyszeri magyar autós nyilván hajlamos mintegy lendületből felháborodni, ha már megint egy új, az autózást terhelő adóról, díjról hall, de ebben a mostani esetben igazából mindegy.

2015-ben, amikor az M0 az autópálya-hálózat budapesti bevezető szakaszaival együtt elkezdett fizetőssé válni, még lett volna értelme tiltakozni. Egy 1,8 milliós város elkerülő (fél)körgyűrűjét fizetőssé tenni – ezzel szemben fel lehet hozni szociális, forgalomszervezési és környezetvédelmi érveket egyaránt. Ez a hajó viszont már rég elment: nyolc éve eldöntetett, hogy a magyar gyorsforgalmi úthálózat márpedig fizetős lesz.

Az európai viszonylatban is durván drága magyar országos gyorsforgalmi úthasználati jogosultság (amit a köznyelv a mai napig „matricának” nevez, bár maga a szélvédőre ragasztandó matrica már tizenöt éve eltűnt a rendszerből) feletti bánatot jelentősen enyhíti a szintén hungarikumnak is tekinthető megyei autópálya-matrica intézménye. Ebben a sajátos rendszerben ár/érték arányban különösen jól járnak azok, akik leginkább a főváros térségében autóznak, így kezdetben évi 5000, jövőre 6330 forintos áron megvehetik a Pest megyei matricával együtt az egész M0 használatát, a Budapest kb. 30-60 kilométeres térségében lévő sztráda- és autóút-szakaszok használatával együtt.

Erős a gyanúnk, hogy az M0 teljes útdíjasítása alig érint bárkit is. Aki a térségben él és autózik, a Pest megyei matricát eddig is megvette, aki tranzitban közlekedik, annál úgyis ott az országos matrica.

Gyors szerkesztőségi közvélemény-kutatásunk is alátámasztja, hogy valószínűleg nagyon kevesen vannak (nálunk konkrétan senki), aki az új fizetős szakaszok miatt kényszerül majd matricát venni. Na de mi a helyzet veletek, kedves olvasók: akad köztetek, aki csak az új fizetős szakaszok miatt vesz majd matricát a kocsijára?

Hogyan érint téged az M0 teljes fizetőssé tétele?

Ha már M0, fizetős rendszer és autóforgalom, sokkal lelkesebben puffogok más bajok miatt. Az M1, az M5 úgy Kecskemétig és az M3 fővároshoz közeli szakasza, mondjuk Hatvanig olyan szinten túltelített, hogy ha ezek tegnapelőtt bővülnének 2×3 sávosra, akkor is késő lenne. Itt már nem is napi, hanem szinte órás rendszerességű a zsúfoltságból adódó baleset, ami tovább korlátozza az utak áteresztő képességét.

Aki rendszeresen jár a Budapest-környéki autópályaszakaszokon, nem is azt fájlalja elsősorban, hogy matricát kellett vennie, hanem hogy a matricáért cserébe nem kényelmes, biztonságos, gyors haladást, hanem balesetveszélyt és gyakran órás dugókat kap.

Az M0 nyugati bezárásának hiánya az M1–M3 vagy M1–M4 tranzitforgalmat és a kelet-nyugati (vagy nyugat-keleti) viszonylatú autós ingázást, valamint a nyugati irányból a ferihegyi reptér felé és vissza tartó forgalmat a mai napig szinte bekényszeríti a fővárosi utakra. Aki bevállalja a körbegurulást egy Törökbálint–Dunakeszi úton, mehet 80 kilométert az M0-on, vagy 35-öt, ha a BAH-csomópont felé, majd a Váci út irányába indul. Amikor ezeket a sorokat írom, egy hétköznap reggel 8 órakor, a Google szerint csupán 16 perc időt nyer, aki a több mint kétszer hosszabb, üzemanyagban is jóval drágább kerülőt választja, mintha a városon át tenné meg ezt az M1–M2 utat. Én biztos nem indulnék el körbe azért a bizonytalan negyedóráért (az alábbi screenshoton is van egy baleset az M0-on), és abban se vagyok biztos, hogy Földanyácskánk jobban jár környezetszennyezés tekintetében, ha az autósok a 80 autóutas kilométert választják a 35 városi helyett:

Szóval ha már az elmúlt nyolc évben megszoktuk ezt a kicsit nyakatekert magyar autópálya-matricás rendszert, most már igazán nincs szükség arra, hogy a fizetős körből eddig kimaradt gyorsforgalmi szakaszok bevonásán siránkozzunk. Sokkal égetőbb kérdés, hogy mikor lesz már valami végre a túlzsúfolt, gyakran életveszélyes sztrádaszakaszokkal, és hogy mikor zárul be végre nyugaton az M0.

Meg esetleg az is, hogy mikor hoz létre a főváros és a kormány közösen egy M1/M7–M3/M4 irányú, lehetőleg a repteret is érintő városi gyorsforgalmi átvezető utat, akár közúti alagút építésével. Ez egyszerre csökkentené a nagy távolságú autós ingázó- és tranzitforgalom által Budapest felszíni közlekedésére rótt terhelést, és könnyítené meg azok életét, akik ebben a délnyugat-északkelet viszonylatban ingáznak vagy nyugati-délnyugati irányból mennek ki a repülőtérre. Jó vicc volt, ugye?

(A szerző autós és zöldtechnológiai szakújságíró, egy közúti közlekedés gördülékenyebb és biztonságosabb szervezését szorgalmazó egyesület elnöke.)

Ez is érdekelhet:

Magyarországon a legszarabb közlekedni a régióban, hogy rohadnánk meg!

Milliárdokból épült kutyaszar utak, gyilkos közúti versenyzők, lezárt visegrádi panorámaút, felolajozott Bajna–Héreg útvonal, büntetőfékező, segg benjáró idióták... Ez Magyarország.

Az önvezető autó még mindig csak álom: nem csökken a távolság a sci-fi és a realitás között

Ahogy megyünk bele a jövőbe, egyre kevésbé tűnik úgy, hogy belátható időn belül ténylegesen odaadhatjuk a kormányt a robotpilótának a kocsiban.

Van értelme újabb kamerákkal, fix traffipaxokkal próbálni megelőzni a következő Árpád hídi tragédiát?

Az időről időre tragédiába torkolló extrém közúti idiotizmus kezelésének nem az a módja, hogy a normális közlekedőket kezdjük jobban szívatni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés