Pedig az FIA először kivizsgálni sem akarta az esetet.

Bár a második helyről indulhatott Charles Leclerc a Japán Nagydíjon (egy elrontott rajt és) Max Verstappennel történt koccanás miatt csak a 6. helyen ért célba, míg a holland néhány körrel később kénytelen volt feladni a versenyt.

Az FIA előbb azt közölte, hogy nem vizsgálja az ominózus esetet, majd közölte, hogy a futam után mégis megteszi azt. A döntés pedig az lett, hogy Leclerc a koccanás miatt kapott egy 5 másodperces büntetést, plusz egy 10 másodperces büntetést is, amiért sérült autójával nem ment ki azonnal a boxba – vagyis összesen 15 másodperces büntetést kapott, amivel a 6. hely helyett csak a 7. helyen végzett Szuzukában.

És a Ferrarit is szankcionálták, az olasz istálló 25 ezer eurós büntetést kapott, amiért az FIA többszöri felszólítása ellenére nem hívták ki Leclerc-t a boxba, aki a koccanás után csak néhány körrel később teljesítette azt.

Japánban a konstruktőri világbajnoki cím sorsa már eldőlt, és gyakorlatilag az egyéni is: