A 2022-ben felújított hirosimai Mazda-múzeum a városba látogató turisták nagy kedvence, és ha nem is tudsz eljutni Japánba, a következő képeken te is bepillanthatsz a Mazda csodás gyári gyűjteményébe.

Nemrég ünnepelte alapításának századik évfordulóját a Mazda. Persze akkoriban, a húszas években még nem autókat gyártottak, hanem parafadugókat készítettek, és talán nem tudtad, de az eredeti Toyo Kogyo helyett csak 1984-től lett hivatalosan is Mazda a cég neve. A hirosimai vállalat több mint százéves történelmét ikonikus modellek, innovációk és sportsikerek övezték, és a gyári múzeumban bárki bepillanthat a Mazda gazdag örökségébe. A 2022-ben felújított tárlat újjászületéséről már olvashattál, most pedig a gyűjtemény legérdekesebb részeit mutatjuk meg neked.

Hirosima újjáépítése

Jujiro Macuda indította útjára Oszakában a Mazdát, és az egyik legkorábbi, legkülönlegesebb modell, a háromkerekű kisteherautó is hozzá köthető. Az aprócska haszonjármű 400 kilogramm terhet tudott szállítani, és a japánok elszántságát mutatja, hogy mindössze négy hónappal a második világháború vége után indították újra a gyártását, 1946-ban pedig már a piac élére került a Mazda triciklije.

A Soul Red őse

A márka egyik legismertebb veterán modellje a csodás Cosmo Sport, aminek valaha gyártott 1200 példányából 480 még ma is az utakat rója. Az 1975-ben bevezetett második generációs Cosmo érdekessége pedig, hogy elsőként kínálták piros színben akkor, amikor a csúcskategóriás autókat még jellemzően feketében, fehérben vagy ezüstben gyártották.

Így indult a Mazda kapcsolata a színekkel, ami ma is a márka egyik védjegyének számít.

Le Mans bajnoka

A múzeum egyik legizgalmasabb darabja a kilencvenes évek elejéről a 787B,

az a versenyautó, amivel a Mazda behúzta a kíméletlen 24 órás Le Mans-i futam győzelmét.

A győztes gépet egy bokszhoz hasonló környezetben mutatják be, így a látogatók is szemtanúi lehetnek a verseny emlékezetes pillanatainak, amikor 1991-ben Johnny Herbert, Volker Weidler és Bertrand Gachot történelmi győzelemre vitte a Mazda csapatát.

V12-es motor

A Mazdánál mindig is keresték a kihívásokat, ezért a nyolcvanas években két V6-os összekapcsolásával a világ legjobb motorját akarták megalkotni. A márka egyetlen V12-ese négyezer köbcentis volt, 1992-ig fejlesztették, és bár gyártásba sosem került, a bolygódugattyús Wankel-motorokkal és napjaink Skyactiv-motorjaival bőven akad műszaki csemege a Mazda palettáján.

A mozgás lelke

2012-ben a CX-5 volt az első Mazda, ami bevezette a márka Kodo névre keresztelt dizájnfilozófiáját. A gyáriak magyarázata szerint az autó karcsú, sportos sziluettjét egy prédájára lecsapni készülő, ugrásra kész gepárd ihlette, amihez jól illik az egyszerre dinamikus és hatékony Skyactiv hajtás. A CX-5-ön kívül a jelenlegi Mazda6 és az MX-5 is a Kodo dizájn jegyében született.

Szándékos roncsolás

A Mazda nemcsak azt mutatja meg a múzeumában, hogyan készülnek az autói, hanem azt is, hogyan törnek. A törésteszten átesett CX-30-as elég szemléletesen láttatja, hogy a gyűrődőzóna mögött az utascella menyire egyben marad. A múzeum érdekessége, hogy ezen a részén át lehet sétálni a Mazda gyártósora felett, ahonnan naponta ezer autó kerül ki, egyenként 15 óra alatt készül el egy.

A Mazda jövője

A múzeum utolsó zónáját a jövőnek szentelték, többek közt a Vision Coupé és RX-Vision tanulmányautókat is itt lehet megcsodálni. A Kodo dizájn jegyében fogant kerékpár, kanapé és szobor mellett pedig a Gran Turismo játékához készült versenyautó életnagyságú modellje is itt áll. Ha ennél többet látnál, akkor már érdemes is tervezgetni a hirosimai utazást.

Ez is érdekelhet:

Ismerd meg az olasz szállodát, ami a Mazda MX-5 rajongóinak készült

A Mazda-tematikájú szobákhoz roadsterezés is tartozik.

A Mazda elektromos jövőjét sejteti ez a sportkupé

A Mazda is az elektromos hajtás felé halad, de azért nem sieti el a váltást.

Teljesen felújította gyári múzeumát a Mazda

Menő dolog lehet autógyárnak lenni: nem az a nagy hír, ha az egyik veteránautódat újítod fel, hanem az, ha az egész múzeumod!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés