Nincsenek ablakai, csak az ég felé törő felületei, nincsen semmilyen csillogás, csak a rideg funkcionalitás, és pont ettől olyan izgalmas New York brutalista felhőkarcolója, a 33 Thomas Street.

New Yorkban minden tekintetben nagyon nehéz kiemelkedni a tömegből, hiszen rengeteg nemzet és stílus találkozik ebben a városban. Ha valahol igazán látható, hogy mekkora olvasztótégely is Amerika, akkor az ez a város. Vannak olyan ikonikus épületei, mint a felhőkarcolók előfutárának tekintett Vasalóház vagy éppen a World Trade Center helyett épült One World Trade Center, de egyik sem olyan döbbenetesen szigorú, mint a 33 Thomas Street brutalista tömbje.

Ezt az ablaktalan felhőkarcolót eredetileg az AT&T amerikai telekommunikációs vállalatnak tervezte John Carl Warnecke építész.

Egyesek úgy vélik, hogy ez az épület a világ legmagasabb üres fala, mely igazán érdekes kontrasztot mutatott a környék házaival szemben. Az 1974-ben elkészült és korábban Long Lines Buildingnek hívott épület szokatlanul mutatott a környék öntöttvas szerkezetes házai között. Alaprajza szögletes, ablakai pedig nincsenek. Az előregyártott betonpanelekből készült épületet svéd gránittal burkolták, a tizedik és huszonkilencedik emeleteken pedig nem ablakok, hanem szellőzőnyílások vannak.

Mivel nem lakásoknak vagy irodáknak kellett kialakítani a 170 méter magas felhőkarcolót, hanem főként kapcsolóberendezéseknek, ezért a belmagasság szokatlanul bőséges (5,5 méter) és a padlók terhelhetősége is az ipari felhasználásnak megfelelő. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után az AT&T ide költöztette néhány egységét, később azonban áthelyezték a kapcsolókat és egyéb létesítményeket egy másik épületbe, mostanra pedig állítólag a nemzetbiztonság (FBI és NSA) használja az épületet.

Nukleáris robbanás után is működőképes, saját ellátórendszere van, ezért Amerika egyik legbiztonságosabb épületének is tartják.

Természetesen a fotósok és a filmesek egyik nagy kedvence az ablaktalan felhőkarcoló, mely látható az Én, a robot című filmben és az X-akták-ban is. A Clive Owen főszereplésével készült netflixes Anon-ban is szerepel a 33 Thomas Street.

Érdekes sztori, hogy 1991. szeptember 17-én a menedzsment döntése és egy elektromos hiba miatt több mint ötmillió hívást blokkolt az AT&T, ezek között voltak a Szövetségi Légiközlekedési Hivatal magánvonalai is. Ez az eset megzavarta az Egyesült Államok északkeleti részének döntő részét kiszolgáló, közel négyszáz repülőtér légiforgalmi irányítását. Akkor ütközött ki a probléma, amikor az energiaszolgáltató egy korábbi terheléscsökkentési megállapodásra hivatkozva arra kérte a vállalatot, hogy ideiglenesen függessze fel áramfelvételt a hálózatból, helyette az épület helyszíni generátorait használja.

(Képek: Getty Images, The Intercept)

Ez is érdekelhet:

London brutalista arcát mutatja meg a Barbican

Így szerettem meg Londont egyetlen nap alatt.

Fantasztikusan néz ki Lyon szárnyaló pályaudvara

30 éves, de még mindig a jövőnek néz ki.

Így lett egy vonatpályaudvarból Párizs legjobb művészeti múzeuma

Pusztulásra volt ítélve, most a Musée d'Orsay a világ egyik legnépszerűbb művészeti múzeuma.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Azonnal építünk ennek a gyönyörű lánynak egy hóembert

További cikkeink a témában