A fakitermelés, a mezőgazdaság és a bányászat továbbra is a legnagyobb fenyegetés a trópusi erdők számára, de vannak kevésbé látható veszélyek is.

A trópusi erdők létfontosságúak az élethez a bolygón – tiszta levegőt, vizet és páratlan biológiai sokféleséget biztosítanak. Egy friss tanulmányban a Kaiserslautern-Landaui Egyetem (RPTU), a Göttingeni Alkalmazott Tudományok és Művészeti Egyetem és a Hun-Ren Ökológiai Kutatóközpont kutatóiból álló nemzetközi csapat azt vizsgálta, hogy a tápanyag-lerakódás hogyan befolyásolja a trópusi facsemeték növekedését és biomassza-felhalmozódását. Az eredményeik a rangos Current Forestry Reports című folyóiratban jelentek meg, és azt mutatják, a jelenség megzavarhatja az erdők összetételét és ellenálló képességét, különösen a globális éghajlatváltozással együtt.

A kutatók a világ trópusi régióiban végzett 59 tanulmány adatait szintetizálva, metaanalízis segítségével vizsgálták a tápanyagok hatásának általános mintázatait. Az elemzés eredményei szerint a tápanyagok hozzáadása jelentős mértékben serkentette a facsemeték növekedését: a hajtások biomasszája átlagosan 26%-kal, míg a növekedési ütem 14%-kal emelkedett. A legmarkánsabb hatást a nitrogén, foszfor és kálium kombinációja eredményezte, amely 27%-os emelkedését is képes volt előidézni a növekedési ütemben. Ezek a hatások különösen jelentősek voltak a szezonálisan száraz élőhelyeken, ahol a növekedési ütem 38%-kal, míg a hajtások biomasszája figyelemre méltóan, 70%-kal növekedett.

Az emberi tevékenység drámaian megváltoztatja a természetes tápanyagciklusokat. Míg a vulkáni tevékenység és az erdőtüzek hagyományosan hozzájárultak a tápanyag-lerakódáshoz, a mezőgazdaság és a fosszilis tüzelőanyagok elégetése felerősítette és kiterjesztette ezt a folyamatot még a legtávolabbi trópusi régiókra is. Ezek a tápanyagbevitelek bizonyos fafajok számára versenyelőnyt jelenthetnek, ami kevesebb fajjal rendelkező erdőkhöz vezet – a kutatók pedig hangsúlyozzák, hogy ez a tendencia veszélyezteti a biológiai sokféleséget és az ökoszisztéma stabilitását.

Előnyhöz juthatnak az invazív fajok

„Bár a kutatás a trópusi erdőket vizsgálta, a probléma nemcsak a távoli erdőkben jelenhet meg, hanem a kisebb diverzitású európai és hazai erdőkben is várhatóak hosszú távon ilyen eltolódások – magyarázta Batáry Péter, a Hun-Ren ÖK tudományos tanácsadója, a tanulmány egyik vezető szerzője, ugyanakkor szerinte ezek hatása azonban várhatóan mérsékeltebb lesz, mert a mérsékelt övi erdők talaja általában tápanyagban gazdagabb, és egyes fajok már alkalmazkodtak az emberi tevékenységek által megváltoztatott környezeti feltételekhez. – Ugyanakkor a további tápanyagterhelés előnyben részesítheti a gyors növekedésű fajokat, például az idegenhonos akácot, amely sok területen inváziós fajként jelenik meg.”

Daisy Cárate Tandalla, a Kaiserslautern-Landaui Egyetem kutatója kiemelte: a nitrogén, a foszfor és a kálium alapvető fontosságú tápanyagok a növények fejlődése szempontjából, de sok trópusi talaj krónikusan tápanyaghiányos.

„Ezeknek a tápanyagoknak a pótlása viszont aránytalan előnyhöz juttatja a gyors növekedésű, versenyképes fajokat, amelyek ennek következtében képesek lehetnek jelentősen megváltoztatni az erdők fajösszetételét és szerkezetét. Ezek a változások csökkenthetik a fajok sokféleségét egész táplálékláncokban, és gyengíthetik az erdők ellenálló képességét az éghajlatváltozással szemben. A sokféleség csökkenése az erdők környezeti stressztényezőkkel szembeni alkalmazkodóképességét is csökkenti” – mondta Batáry Péter.

Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a trópusi régiókban az erdők tápanyag-gazdálkodásának kérdése sürgős és kiemelt figyelmet igényel. Noha a tápanyag-lerakódás elsődlegesen lokális problémának tűnhet, hatásai globálisan is jelentkeznek, befolyásolva az ökoszisztémák működését, a biológiai sokféleséget, a szén-dioxid-megkötést és a bolygó környezeti egyensúlyát.

„Ha a gyors növekedésű fajok kerülnek előtérbe, csökkenhet az őshonos fajok sokfélesége, amelynek hatása túlmutathat a helyi ökoszisztémákon

– magyarázta Batáry Péter. – Ez a csökkenés az erdők által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások – például a vízháztartás szabályozása és talajmegőrzés – gyengüléséhez vezethet, ami globális kihívásokat helyez kilátásba, különösen a stabilitásuk és az emberi közösségek fenntarthatósága szempontjából.”

(Forrás: Hun-Ren Magyar Kutatási Hálózat. A képek illusztrációk.)

Ez is érdekelhet:

Hatszor gyorsabban melegednek természetes vizeink a 80-as évek óta, mint addig

150 év adatait vizsgálták a kutatók, ijesztő tendencia rajzolódott ki.

A rágcsálókat irtjuk, de védett állatokat is mérgezünk a magyar vizsgálat szerint

A véralvadásgátló szerek nem csak az elpusztítandó állatoknak ártanak.

Több százezer horgászfelszerelés is lehet a magyarországi vizekben

De több tízezer biztosan, és ez komolyan veszélyezteti a vízi élővilágot.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Alexának biztonsági kód nélkül is segítünk bejelentkezni az Ügyfélkapu+-ra

A gatyád is rámegy, ha ananászos feltétet kérsz ebben a pizzériában

További cikkeink a témában
Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?
Hirdetés