Tűzálló fák, magbombák, elektromágneses rezgések: így néz ki belülről Dubaj egyik legnagyobb látványossága.

Bár a dubaji Jövő Múzeumát (The Museum of the Future) már átadták, odabent folyamatosan alakul az élet: ideiglenes kiállítások, konferenciák jönnek-mennek, de még a végleges program is alakul. Az egyik legnagyobb kiállítást (Az úttörők utazása, Journey of the Pioneers) most mutatta be a tervező Atelier Brückner: három emeleten és 3000  négyzetméteren át hívja futurisztikus felfedezőútra a látogatókat.

Minden emeleten egy-egy külön világba elmerülő élményt alkottak, erőteljes, a jövővel foglalkozó témákkal: Élet az űrben; Biotechnológia és az ökoszisztémák regenerációja; Egyéni jóllét.

Ezt az élménycsomagot egészíti ki a gyerekeknek szánt játékos, intuitív A jövő hősei című kiállítás 1200 négyzetméteren.

Még Dubaj forgatában is feltűnő a csillogó ezüstgyűrűt formáló, kalligráfiával díszített épület (a Killa Design terve), nem lehet nem rá figyelni a forgalmas Sheikh Zayed úton. Ami azt illeti, az épületre a sejk jövőről vallott gondolatait írták:

„A jövő azoké, akik el tudják képzelni, meg tudják tervezni és meg tudják formálni. Nem olyasmi, amire várunk, hanem amit megteremtünk.”

Odabent a Journey of the Pioneers kiállítás 2071-be, az OSS Hope űrállomásra repít el egy űrkapszulával. Ott egy fiktív, de nagyon is valósághűen ábrázolt űrmisszióra toboroznak úttörőket: a cél napenergia segítségével energiát bányászni a Holdról, és a Földre szállítani azt, az emberiség javára.

Az OSS Hope űrállomás:

A koncepció optimista: 2071-re fenntarthatóbbá, élhetőbbé vált a világ egy sor megvalósított projektnek köszönhetően. Kairó Zöld Várossá vált, amit az űrállomás hídjáról meg is csodálhatnak a látogatók.

Ám a világ továbbra is veszélyben van; erdőtüzek fenyegetik az Amazonas esőerdőjét, ahol az OSS Hope bázisa is található.

A látogatókat tájékoztatják az aktuális kihívásokról és a futó projektekről, majd a eljutnak egy toborzóállomásra, ahol jelentkezhetnek a küldetésre. A kaland második része már ismét a Földön, a HEAL Intézetben zajlik, ahol a látogatók biomérnöki tevékenységgel segíthetik az ökoszisztéma regenerálását. Először felfedezik, hogyan szerveződik az élet az esőerdőben. Megcsodálnak egy hernyóselyemfát és az eső hangját, illetve az Amazonas életét bemutató térben lebegő ezernyi pontfelhőt.

A HEAL Intézet:

Következik A Könyvár, ami az ott lévő állat- és növényvilág sokszínűségével varázsol el. A látogatókat 2400 lézergravírozott kristályüveg öleli körül, amelyek mindegyike egy-egy fajt képvisel, az emlősöktől és növényektől kezdve az egysejtű organizmusokig – amelyek 2071-re élnek vagy kihaltak.

A térben mindenütt munkaköpenyt viselő tudósokat láthatunk, akik az ún. Biosynth eszközzel vizsgálgatnak üvegcsékben lévő dolgokat. A Biosynth lehetővé teszi archívumok böngészését, és különböző fajok genetikai kódjainak összegyűjtését, amelyekre a következő teremben, A Laborban lesz szükség, amikor egy továbbfejlesztett fajt kell létrehozni az ökoszisztéma gyógyításához. A Megfigyelőközpont az intézet tudósai által 2071-ben végzett kutatási projekteket mutatják be:

a tűzálló fák, magbombák és lipidekben gazdag quinoa fejlesztése már majdnem befejeződött.

A Heal Geoscope adat vizualizációkat vetít, amelyek a különböző ökoszisztémákban (sivatagok, sarkvidék, erdők és óceánok) már folyamatban lévő projektek szinopszisát szemléltetik.

Így jutunk el a kiállítás harmadik fejezetéhez: az Al-Waha egy olyan tér, ahol az úttörők önmagukkal találkoznak. A látogatók felfedezik és újra kapcsolódhatnak az érzékeikhez, lehetővé téve, hogy a jövő a boldogság, a nyugalom és a jóllét tere legyen egy egyre inkább technológiai környezetben.

Az Al-Waha:

Pihentető, terápiás környezet vár a szökőkutas bejáraton túl. Meleg földszínek és lágy hangzásvilág csalogatják elő a belső békét. Számos, újszerű technológiákat alkalmazó kezelés várja a látogatókat: frissítő mozgás, táncolni a szél és a hullámok ritmusára, elmerülni a reaktív vetítésekben, és lábaik alatt keringő spirális homokörvényekkel.

A boltívek további „kezelőhelyiségekbe” vezetnek át: a Feeling Therapy szobában elektromágneses hullámok csiklandozzák a látogatók tenyerét, lágy zenei aláfestéssel. A Kapcsolatterápia teremben együtt dúdolnak a látogatók egy ovális asztalnál, amelynek kivetítése reagál a közös dúdolásra, és egy lebegő drágakő is feldobja. Végül a Grounding Therapy helyiségben két gong gyógyító rezgéseibe kell elmerülni, hogy helyreállítsuk az elektromágneses mezőnket és a természetes ritmusunkat.

Végül „A Központ” vár, a tűnődés, leeresztés, relaxáció tere. Mindezt segíti a vízen megtörő fény látványa, ami a kupolára, a falakra és saját magukra is rávetül. Az Al-Wahát egy időkapunk át hagyjuk el, miközben a jövőre vonatkozó kívánságaikat bedobhatjuk egy falba épített gyűjtőbe.

Jó tömény (pardon: magával ragadó) élmény, hanggal, illatokkal, erős látvánnyal, ami a lehető legtávolabb áll a hétköznapi tapasztalatainktól.

A Jövő hősei kiállítás:

Számos apró részlet van, amit érdemes lehet kiemelni, például az űrállomás falai egymásba fonódó 3D nyomtatott hálók, amelyeket mintha aszteroidákból bányászott anyagból szőttek volna; a HEAL Intézet falai fenntartható rattanpálmából, az Al-Waha falai agyagból készültek.

A tervezést összefogó Atelier Brückner a legfrissebb tudományos kutatásokra és tanulmányokra támaszkodott a megvalósításnál, a munkát több mint húsz szakember (tervező, művész, tanácsadó) segítette a projekt teljes kidolgozásában.

(Forrás: Atelier Brückner, fotó: Giovanni Emilio Galanello, nyitókép: Daniel Stauch)

Ez is érdekelhet:

Űrködben ragyogó csillagot idéz Kína Sci-fi Múzeuma, amit egy világhírű építésziroda tervezett

Már nemcsak nagy kutatóközpontjai és híres tudományos-fantasztikus szerzői vannak Kínának, de egy tematikus múzeuma is.

Szovjet tank is jutott az amerikai Katonai Jármű Múzeumba

Indián hadvezér winchestere és szovjet tank is van a Yellowstone park mellett megnyílt Katonai Járművek Nemzeti Múzeumában.

Ahol belefulladhatsz a Lindt-golyókba: a zürichi csokimúzeum

A belépő a zürichi Lindt csokimúzeumba tíz frank a gyerekeknek, tizenöt a felnőtteknek és igazán nem nehéz leenni.

Miért vésik az 1956-os évszámot Bruce Springsteen készülő múzeumának bejáratához?

A rocklegenda pályafutása összefonódik majd Amerika zenei életével a New Jersey-i múzeumban.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Azonnal építünk ennek a gyönyörű lánynak egy hóembert

További cikkeink a témában