Az Antarktisz nyugati vidéke és az Antarktiszi-félsziget a bolygó leggyorsabban melegedő területei közé tartozik, a kelet-antarktiszi régió azonban eddig nem sokat tapasztalt meg az éghajlat melegedésből. Ezért a kutatókat nagyon megdöbbentette, amikor szembesültek a helyi növényzet változásának mértékével.
„Az Antarktiszra látogatva az ember jeges, fehér vidékre számít. Néhány területen azonban zöld színű, dús mohatelepek emelkednek ki a hó alól egy mindössze hat hétig tartó időszakban” – magyarázta a tanulmányt vezető Sharon Robinson, az ausztráliai Wollongongi Egyetem munkatársa.
2003-ban kezdték megfigyelni a területet. Amikor 2008-ban visszatértek, az egykor zöld mohatelepek már sötét vörössé váltak, ami azt jelzi, hogy a növények komoly stressztől szenvedtek. Amikor pedig haldokolnak, szürkévé válnak.
A szakemberek rájöttek, hogy a változás hátterében az egyre szárazabbá váló klíma áll. A kutatók szerint ugyanis Kelet-Antarktisz hidegebb, szelesebb és szárazabb lett az éghajlatváltozás, valamint az ózonréteg vékonyodásának együttes hatásai miatt.
Az antarktiszi mohák egyébként az egyedüli növények, amelyek képesek életben maradni a kelet-antarktiszi régióban. Robinson szerint noha a mohatelepek csak 4–14 centiméter magasra nőnek, apró állatok, gombák és zuzmók otthonául szolgálnak, vagyis olyanok, mint egy kis erdő, amelynek most legalább a 40 százaléka szárazságtól szenved.
Ha már az Antarktisz:
(forrás: MTI, BBC, Science Daily)