A meghatalmazás megkönnyítheti a hivatalos ügyintézést, de bukhatunk is vele, ezért nagyon fontos, hogy védjük az érdekeinket.

Az emberek hetente több órát töltenek olyan adminisztratív tevékenységekkel, amelyeket könnyen kiválthatnának. A meghatalmazással például képviseleti joggal ruházhatjuk fel olyan ismerősünket vagy hozzátartozónkat, akinek több szabadideje van. Ez hasznos, hiszen annak érdekében, hogy elláthassa egy ügyünket, szükséges egy meghatalmazás a részünkről.

Jogosulatlan képviselet

A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy olyan emberek adják ki magukat képviselőnek, akik valamilyen előnyt akarnak maguknak szerezni. Ilyenkor úgy járnak el ezek a személyek, mintha képviselők lennének, valójában az álképviselet klasszikus formájáról beszélünk. Nem kell aggódnunk azonban, ugyanis a csaló nyilatkozatát könnyen megtámadhatjuk. Ennek alapját az adja, hogy a cselekményt éppen olyan személy végezte el vagy tette meg, akinek erre nem volt meghatalmazása. A nyilatkozat éppen ezért hatálytalannak minősül.

Ez volt a helyzet akkor is, amikor a meghatalmazott a víziközmű-szolgáltatónál a vízóra átíratása helyett meghatalmazása birtokában saját mérőóráját is a meghatalmazó nevére íratta, aki a számlák megérkezésekor szerzett tudomást képviselője csalárdságáról. A valódi kellemetlenséget az okozta, hogy a meghatalmazott erre az időszakra időzítette a medencéjében a vízcserét.

Mobilszolgáltatónál történt visszaélések miatt meghatalmazással sem tudjuk képviseltetni magunkat, ezért személyesen kell megjelenni a részletre történő mobilkészülék vagy eszköz vásárlása esetében. Ugyanez igaz a készülék átvétele esetében is. Érthetően, hiszen könnyen félrevezethető lenne a szolgáltató, a meghatalmazott által lobogtatott meghatalmazással saját zsebére dolgozhatna a meghatalmazott. Ilyenkor az érdekeink védelmét szem előtt tartva, törekedjünk minden általunk kiadott meghatalmazást aktuális, pontos és konkrét ügyleírással ellátni! Ezáltal nehezebb lesz visszaélni nyilatkozattal a későbbiekben, ha mondjuk megromlana a felek közötti kapcsolat.

Képviselettel helyettesíthetjük magunkat

Érdemes tudni, hogy alapvetően más személy útján is lehet jognyilatkozatot tenni. A képviselet több formában keletkezhet: például meghatalmazással, hatósági határozattal vagy cégek esetében a létesítő okirat rendelkezésével. Abban az esetben, ha arra van szükségünk, hogy egy másik személy egy meghatározott ügyben intézkedjen helyettünk, akkor a meghatalmazás lesz a mi eszközünk.

Tudnivalók a meghatalmazásról

A meghatalmazás jognyilatkozat tételére feljogosító, képviseleti jogot keletkeztető, kifelé szóló egyoldalú jognyilatkozat, mely okosdokumentum formájában már online is elérhető. Akkor van rá szükség, ha a képviselő a képviselt nevében kíván jognyilatkozatot tenni. Szükség esetén ezt bemutatni is tudnia kell például a bíróság vagy egy hatóság előtt. A meghatalmazott kiválasztása a képviselt személy kizárólagos döntése. Logikus, hiszen a képviselő a meghatalmazó nevében tesz nyilatkozatot. Éppen ezért a képviselő személyének kiválasztása lényeges mozzanat a meghatalmazás előtt,

érdemes egy megbízható és felelős személyhez fordulni ez ügyben.

A képviselő által megtett jognyilatkozat közvetlenül a képviseltet jogosítja és kötelezi. Ez azt jelenti, hogy például egy peres eljárásban a meghatalmazott ügyvéd képviselheti az érdekeinket és perbeli cselekményeket tud végezni, amelyek ránk fognak vonatkozni, olyanok lesznek, mintha mi magunk tettük volna. Például házassági bontóperben a meghatalmazás alapján eljáró ügyvéd nem a saját házasságát bontatja fel a bírósággal, hanem a meghatalmazó fél életközösség-bontását kéri. A nyilatkozat tehát jogi hatás kiváltására alkalmas lesz, annak ellenére, hogy nem személyesen tettük meg.

Védeni az érdekeket

Azért is érdemes ehhez a megoldáshoz nyúlni, mivel ez egy olyan helyzetet alakít ki, amelynek részleteit jogszabály rendezi.

A meghatalmazás tehát jogviszonynak minősül.

Fontos, hogy a jognyilatkozat szóban, írásban vagy ráutaló magatartással is megtehető, a felesleges jogviták elkerülése érdekében azonban érdemes az írásbeliségre támaszkodni. Ezt azért hangsúlyozzuk, mivel így könnyebben bizonyíthatóak a meghatalmazás részletei, amelyek nagyobb fokú biztonságot eredményeznek képviselt számára.

Ingatlanvásárlás meghatalmazással

Ingatlanvásárlás előtt sokszor elgondolkozunk, hogy saját magunk keressünk lakást, vagy bízzunk meg egy hozzáértő ingatlanközvetítőt. Utóbbi esetben szóban meghatalmazhatjuk a szakértőt, azonban nem feltétlen arra, hogy egyben vásárolja is meg az ideálisnak vélt ingatlant. Abban az esetben, ha mégis előfordulna, hogy a közvetítő vételi ajánlatot tesz, esetleg egy adásvételi szerződést köt a nevünkben, az ránk nézve nem feltétlenül fog kötő erővel bírni.

Az eljárt személy ekkor nem rendelkezett felhatalmazással ilyen cselekményre. A vételi, illetve eladási ajánlat közlésére még akkor sem jogosult, ha meghatalmazással rendelkezik. A nyilatkozatban ugyanis kifejezetten fel kell őt hatalmaznunk erre. Kétséget kizáróan az is megállapítható, hogy olyan meghatalmazással különösen nem rendelkezett a hivatkozott személy, amelyet a jogszabály az ingatlanra vonatkozó szerződéses nyilatkozat vagy ajánlat formájára előír.

Tudni kell ugyanis, hogy az ingatlan-adásvételre vonatkozó szerződést írásba kell foglalni, ennek megfelelően pedig a meghatalmazást is írásban kell megfogalmazni.

Mivel az ingatlan-adásvételt írásban tudjuk érvényesen megkötni, ezért a meghatalmazás is csak írásban lesz érvényes. E mögött egy olyan szabály áll, amely szerint a meghatalmazást olyan okiratként kell megtennünk, mint amilyen jognyilatkozatot a képviselő tenni fog a felhasználásával. Érdemes észben tartanunk ezt a szabályt, hiszen más esetben is formaisághoz köthetik az érvényességet. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy mindig írásba kell foglalnunk a meghatalmazást, ez az ingatlanok esetében sokkal inkább egy biztonsági funkciónak minősül.

Ügyeljünk az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésnél!

A tulajdonjog változását csak abban az esetben fogja a hatóság bejegyezni az ingatlan-nyilvántartásba, ha megfelelően alátámasztjuk ezt a tényt. Ezt az adásvételi szerződés benyújtásával tehetjük meg, de csak abban az esetben járunk sikerrel, ha közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltuk a megállapodást, így a meghatalmazásnak is ilyen okiratnak kell lennie.

Amennyiben a meghatalmazás hiányosságban szenved vagy ellentmondásos, az alakszerűségi előírásoknak nem felel meg, azt elfogadni nem lehet. Ismételten tehát szükséges figyelemmel kísérni a meghatalmazás formai követelményeit is.

Segít a Szerzi

Ma már sokkal egyszerűbb dolgod van a képviselettel kapcsolatban, ugyanis rendelkezésedre áll a Szerzi nyilatkozatgenerátora, amellyel most ingyen és egyszerűen készíthetsz az igényeidnek megfelelően képviseletre jogosító nyilatkozatot. Itt készíthetsz meghatalmazást a Szerzi nyilatkozatgenerátorával!

Amennyiben további segítségre volna szükséged, vagy egyéb jogi kérdésed merülne fel, fordulj bizalommal a Szerzi platformon regisztrált ügyvédek egyikéhez online jogi tanácsadás keretében, aki készséggel áll rendelkezésedre!

A cikk létrejöttét támogatta a Szerzi.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

Clarissa kedvéért még 23-án is hajlandók vagyunk sorban állni

Így jutottunk a nyugati minimalizmustól az eklektikus ezredfordulón át az okosotthonokig – 20 éves a MaxCity, Kovács Zsófival beszélgettünk

További cikkeink a témában