És ezek mind minősített épületek...
Ma már az irodák nem csak úgy felépülnek, de többnyire igyekeznek megfelelni különböző épületminősítési rendszereknek is, ezek hitelesítik, mennyire fejlett egy adott ház energetikája, mennyire gazdaságos, környezetbarát az üzemeltetése vagy éppen mennyire szolgálja az emberi egészséget.
A zöldépítés világszervezete, a World Green Building Council 2019-ben indított globális programja, az Advancing Net Zero (ANZ) az épített környezetünk karbonmentességét célozza 2050-ig. Az idei státuszjelentés átfogó képet nyújt az eredményekről, melyek több ponton is meglepően pozitívak. A program része egy, a nettó nulla karbonkibocsátású épületekre vonatkozó kötelezettségvállalás, amely hat ország 28 városában közel 20 000 ingatlan dekarbonizációját vállalta – ezek éves kibocsátása összesen 7,2 millió tonna CO2 – írja a magyar tagszervezet, a HuGBC honlapja.
Ennek is köszönhetően tavalyhoz képest 35-szörösére nőtt a nettó nulla karbonkibocsátásúként minősített épületek száma, mely jelenleg 29 635 a világon.
Európában tavasszal készült el a #BuildingLife szakpolitikai irányelv, amely az épületek és az építési folyamatok teljes életciklusra vonatkozó dekarbonizációjának felgyorsításával foglalkozik. Ennek javaslatai az épületek üzemeltetésére, felhasznált anyagaira, építési folyamataira egyaránt vonatkoznak. Hasonló javaslatcsomag kidolgozását vállalta további 15, EU-n kívüli ország is.
Ugyanakkor az Advancing Net Zero programban külön hangsúlyt kapnak a felújítások, melyekkel a legtöbbet tehetnénk az építőipar karbonsemlegesítéséért.
A teljes jelentés letölthető itt, animált formában.
(Forrás: HuGBC, borítókép: Unsplash, illusztráció)
Ez is érdekelhet: