A NEOM sivatagi építkezéseiről már mindenki hallott, de Szaúd-Arábiában rengeteg más projekt is fut – őrület egy ábrán látni ezeket.
Szaúd-Arábiával naponta találkozunk a hírekben: a királyság sztárfocistákat igazol, Forma–1-es futamot rendez, meg sznúkertornát aranygolyóval, és mindenekelőtt építkezik: ez utóbbiakat tanulmányozta több héten át a szomszédos Dubaj várostervezéssel foglalkozó multija, az URB.
Találkoztak a szaúdi megaprojekteket irányító kulcsfigurákkal, és mint írják, „mindegyikük elkötelezetten dolgozott a királyság átalakításáért.” A Nagy Átalakítás jegyében futurisztikus városok, óriási szórakoztatóipari komplexumok épülnek, de nemcsak az ország tájképét, hanem a gazdaságát is újradefiniálnák. Olyan jövőképen dolgoznak, amit már az olajkorszak utáni, több lábon álló gazdaság igényeihez terveztek.
A jövőkép középpontjában a Vision 2030 áll, egy átfogó vízió nyüzsgő, fenntartható városokkal, ahol számos leendő lakos és vállalkozás megtalálja a számításait.
Bár a NEOM projektjeiről hallunk a legtöbbet – azon belül is a 170 km hosszú nyílegyenes „város-épületről”, a Line-ról –, az összkép ennél lényegesen több beruházást takar:
És még ezek a mega-gigaprojektek is csak ízelítőt adnak Szaúd-Arábia ambiciózus jövőképéből: a rengeteg befektetéssel nemcsak a saját gazdaságát alakítaná át a királyság, de határozott vonalakkal újrarajzolná a globális gazdasági térképet is.
Azon pedig egy seregnyi különböző szakértő dolgozik, hogy ezek a városok, épületek és komplexumok ne maradjanak csupán nagyra törő álmok, hanem legyenek működő, élhető helyek, és feleljenek meg a már most is meglévő elvárásoknak.
(Nyitókép: elővárosi forgalom Dzsidda körül, Unsplash, infografika: KSA)
Ez is érdekelhet: