A brutális külsejű állat még találkozhatott a modern emberrel.
A szibériai unikornisnak is nevezett, hosszú tülköt viselő, négytonnás orrszavú fajt ismerte már a tudomány, az viszont új felfedezés, hogy nem 200-100 ezer éve, hanem 39 ezer éve halt ki, tehát emberrel is találkozhatott.
Az Elasmotherium sibericum Kelet-Európában és Közép-Ázsiában élt, a tudósok huszonhárom példány maradványainak radiokarbonos kormeghatározását végezték el. Első alkalommal vontak ki ősi rinocérosz DNS-t is, amelyből kiderült, hogy a rinocéroszok modern csoportjától mintegy 40 millió évvel ezelőtt vált el.
Megvizsgálták az állatok fogait, és megállapították, hogy erős, száraz füvet legeltek. "Olyanok voltak, mint valami prehisztorikus fűnyíró. Csak legeltek" – mondta Adrian Lister, a londoni Természettudományi Múzeum kutatója, a tanulmány vezetője.
A rinocérosz étrendje okozhatta kihalását is. Amikor a Föld kezdett felmelegedni, és mintegy 40 ezer éve befejeződött a jégkorszak, a füves területek zsugorodni kezdtek, a kihalás szélére sodorva a szibériai állatot. Több száz nagy emlősfaj tűnt el az utolsó jégkorszakot követően a klímaváltozás, a növényzet csökkenése és az emberi vadászat miatt.
A tudósok szerint, ha sikerül többet megtudni az Elasmotherium sibericum orrszarvúféle kihalásáról, az segíthet megmenteni a Földön még élő rinocéroszokat. Ma már csak öt faj él, az évtizedek óta folyó orvvadászat és az élőhelyük csökkenése miatt azonban csak nagyon kevés példány maradt életben a természetvédelmi parkokon és rezervátumokon kívül.
A keskenyszájú orrszarvúból csak mintegy 5000-5400, az indiai orrszarvúból 3500, szumátraiból mintegy 100, jávaiból csupán 67 példány,
északi szélesszájú orrszarvúból pedig mindössze két nőstény példány él Afrikában.
Sajnos nem csak ők vannak a kihalás szélén. Itt van még néhány faj:
(Forrás: BBC/MTI)