Feltalálták a „városi aratást”, de persze nem búzát aratnak, egészen mást eszeltek ki.

Evőpálcikával enni egy turistának egzotikus, Ázsia nagy részén viszont teljesen hétköznapi, ahogy az eldobható evőpálcikák használata is. Ebből persze aztán gyorsan növekvő szemétkupacok lesznek, miután nem komposztálnak minden egyes használt evőpálcikát.

De még egy eldobható evőpálcika előtt is adódhat új karrierlehetőség: a ChopValue nevű szingapúri startup összegyűjti azokat a helyi éttermektől (ezt nevezik ők „városi aratásnak”), majd környezetbarát bútorokká alakítja azokat.

A 2021 decemberében alapított startup mára olyan cégekkel lépett partnerségre, mint a Google vagy a Marina Bay Sands.

Bár ma a cég teljes mértékben szingapúri, azaz ott gyűjtik be az eldobott pálcikákat, ott gyártanak belőlük bútorokat és kiegészítőket, amelyeket szintén helyben adnak el, az eredeti ötletet Felix Böck faipari mérnök találta ki 2016-ban Kanadában, majd egy baráti házaspár segítségével vitte át a franchise-t az ázsiai városállamba.

Ezzel együtt ma már fontosnak tartják a „hiperlokalitást”, hogy a szállítással is csak minimálisan emeljék a karbonkibocsátást, és csak kis „mikrogyárakat” építenek, hogy azok közel lehessenek a városi „lelőhelyekhez”. Nehézgépeket csak a préseléshez használnak, utána minden munkafolyamatot kézzel végeznek.

A hivatalos rajt óta már 145 millió evőpálcikát alakítottak át, amivel több mint hétmillió kilogramm CO2-kibocsátást spóroltak meg.

Hanem ezek a számok folyamatosan pörögnek felfelé a ChopValue honlapján, de fontosabb, hogy a mérés módszertanáról igen alapos riportot is közölnek; a jól hangzó számokat a hatóságok is ellenőrzik, nem csak bemondásra írták oda azokat.

Na és mi készül az eldobható pálcikákból? Asztalok, polcok, kiegészítők és dekorelemek.

Azt mondják, a sikerük titka, hogy az evőpálcika példáján nagyon könnyű megérteni a körforgásos gazdaság működését, és mindenki azonosulhat a történetükkel.

(Forrás: ChopValue, Straits Times)

Ez is érdekelhet:

A földből kinövő bútorok jelenthetik a valódi fenntarthatóságot

A földből növő szék olyan, mint egy organikus 3D nyomtatás, amihez a levegő, a napfény és a talaj a nyersanyag. Igaz, hét-kilenc év, mire megnő egy szék, cserébe nincs szükség összeszerelésre, ragasztóra, ellátási láncra és bonyolult eljárásokra.

Az all inclusive, paradicsomi városállam: a sokoldalú Szingapúr

Szingapúr nemcsak a kultúrák olvasztótégelye, hanem a világ legkevésbé korrupt országa is. Ezt látni kell!

Ebben az országban ugyanolyan drága az autó, mint a lakás

Szigetország, amit ötmillióan laknak, és fele akkora, mint London. Mégis lehet közlekedni, mert a kormány limitálja az autóhasználati engedélyek számát – ettől viszont olyan drága lesz autózni, mint sehol a világon.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

A mai kedvenc ex-pomponlányunk: Hailey

További cikkeink a témában