Egy város egyik fő feladata segíteni a lakosai egymásra találását és örömét, például ilyen projektekkel.
Storytelling, várostervezés és interaktív művészet egybegyúrásával foglalkozik a szokatlan, félig angol, félig francia nevű Daily tous les jours (kb: naponta mindennap). Amilyen fura a név, olyan jól passzol a csapat tevékenységéhez, amelynek a fő célja új életet lehelni a városok közösségi tereibe.
Ilyen a legutóbbi projektjük is, egy zenei rögtönzésekhez készített szabadtéri színpad, a River Lines projekt a kanadai Cambridge-ben:
Mouna Andraos és Melissa Mongiat stúdiója már több mint hatvan városban készített projektet világszerte, de a „zenélő járda” sorozatból ez a legambiciózusabb: egy interaktív, hullámmintás járda, hatvankét érzékelő fénygyűrűvel, amelyek segítségével együtt zenélhetnek az emberek.
A River Lines újra középpontba helyezi a város régóta elhanyagolt vízpartját, amely egykor megszabta a mindennapok ritmusát, és meghatározó közösségi tér volt.
A projekt végleges kialakításához kutatások, workshopok, a helyi közösség bevonása és számos interjú vezetett el. Ahogy a fenti videón látszik, elég egy fénygyűrűre lépni, és az lejátszik egy hangot; a különböző hangszereket (kalimba, zongora, gitár, kora, hárfa, hegedű) külön területekhez rendelték, a „zenészek” pedig a pontok összekötésével hozhatnak létre harmóniákat.
A terület előtti nagy képernyő egy animált térképen ábrázolja a zenélők mozgását a nézőközönségnek.
A tizenkét, saját tervezésű hangcsempe beleolvad a járda mintázatába, és úgy tervezték meg, hogy bírja a kültéri körülményeket hosszú távon, állandó installációként is. A formát és a textúrát szabadon lehet variálni a különböző helyszíneken.
Cambridge-ben ez a terület a Gaslight District, amely egy 19. századi öntöde helyén épült – akkoriban „Kanada Manchesterének” emlegették a régiót. Manapság a high-tech ipar felé (robotika, műholdak) törekednek, amiben meghatározó szerepet kap a Waterloo-i Egyetem, Kanada egyik vezető tudományos kutatóműhelye.
A montreali kreatívok egy másik hasonló projektet is futtatnak a városban, Hello, Hello néven.
„A zene, a fény és a képzelet segítségével a két projekt kulcsszerepet játszik a kerület újjáélesztésében, a találkozások és a játék terepévé alakítva a helyszínt – magyarázta a fejlesztésben közreműködő HIP elnöke, Scott Higgins. – Egy város egyik legfontosabb feladata segíteni a lakosai egymásra találását és örömét; a Daily tous les jours friss megközelítése elősegíti ezt.”
(Forrás: Daily tous les jours, fotó: doublespace photography)
Ez is érdekelhet: