A csendes-óceáni El Nino – Déli Oszcilláció (ENSO) erős meleg fázisai után jelentősen megnőhet a villámtevékenység a Föld északi féltekéjén, ami több zivatart okozhat Magyarországon – mutatták ki vizsgálatuk során a soproni Hun-Ren Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársai.

Magyarországon már a nyolcvanas évek óta kísérleteznek villámok által keltett nagyon alacsony frekvenciás természetes rádiózaj észlelésével. 1993 óta egy gömbantennával detektálják az elektromos térben kialakuló úgynevezett Schumann-rezonanciákat.

„A mérés még ma is üzemel a Nagycenkhez közeli Széchenyi István Geofizikai Obszervatóriumban, amely a világ egyik leghosszabb ilyen adatsorával rendelkező intézet lehet”

– magyarázta Sátori Gabriella, a Hun-Ren FI professzor emeritusa, a cikk első szerzője. A kutatók publikációjukban a villámtevékenység eloszlásának változását vizsgálták ezzel az adatsorral. Bemutatták, hogy a Schumann-rezonanciák (SR) frekvenciáinak napi és éves időskálákon bekövetkező változásai hogyan tükrözik a globális villámtevékenység átrendeződéseit. A kutatásból az is kiderült, bizonyos esetekben a SR-frekvenciák távoli földrészeken – például Dél-Amerikában – kialakuló több száz kilométer kiterjedésű zivatarláncok mozgására is érzékenyen reagálnak.

„Nagyon sok dolgot tudunk már a Föld villámtevékenységéről, de még ma is számtalan nyitott kérdés vár megválaszolásra, hiszen a villámtevékenység folyamatosan változik a klímaváltozással összefüggésben. Nem véletlen, hogy a Meteorológiai Világszervezet (WMO) nemrég alapvető klímajellemzőnek minősítette a villámokat, melyek fontos információt szolgáltathatnak a légkör folyamatosan változó állapotáról. A cikk talán legérdekesebb eredménye, hogy egy, a Csendes-óceán trópusi régiójában végbemenő zonális jelenség, az El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) világszerte befolyásolja a villámtevékenységet" – emelte ki Sátori Gabriella.

Bár már a kilencvenes évek végén kimutatták, hogy a globális zivatartevékenység észak-déli irányban is mozog az ENSO időskálán, akkor még nem értették ennek a megfigyelésnek a meteorológiai hátterét. Mára azonban sikerült megfejteniük.

A szakemberek következő lépésként azt tervezik, hogy részletesebben vizsgálják meg hazánk elmúlt harminc évének villámtevékenységét, hogy feltárhassák a csendes-óceáni jelenség lehetséges hatását. Az eredmények ismeretében jobban fel lehet készülni a jelentős gazdasági károkat okozó zivatarokra (például szupercellákra) – írták a közleményben. A vizsgálat eredményeiről az Atmospheres című folyóiratában számoltak be a kutatók.

Ezek is érdekelhetnek:

Egy magyarok vezette kutatócsoport áttörő felfedezést tett a szuperbaktériumok elleni küzdelemben

Egyedülálló térképet készítettek az egyik legveszélyesebb kórházi kórokozó kelet-európai és világszintű előfordulásáról és az egyes változatok terjedésének mintázatairól.

Hatszor gyorsabban melegednek természetes vizeink a 80-as évek óta, mint addig

150 év adatait vizsgálták a kutatók, ijesztő tendencia rajzolódott ki.

Dagadt egerekkel vizsgálták magyar kutatók a túlsúly és a rák közötti összefüggéseket

Először felhizlalták őket, aztán megvizsgálták az egészségi állapotukat.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A nap csajánál a PR nem a munkáját jelenti

2024 a legmelegebb év volt 1901 óta

Büszke és fitt anya a nap csaja

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés