Oslóban, egy korábbi ipari területen adták át azt a tizennyolc emeletes épületet, amely egyszerűsített és önellátó klímarendszerével Norvégia első természetesen klimatizált vegyes felhasználású épületének számít. A mélygarázs nélküli Vertikal Nydalen fontos szerepet játszik abban is, hogy a jövőben teljesen autómentes legyen a környéke.
Az Akerselva folyó melletti terület korábban parkolóként funkcionált, míg Nydalen az utóbbi évtizedek során ipari területből modern üzleti negyeddé alakult át. A városrészt a jövőben élettel teli, teljesen autómentes lakóövezetté alakítanák, és ehhez egy olyan több célra is használható toronyház kialakítására volt szükség, mint a Snohetta által tervezett, idén átadott Vertikal Nydalen.
Nem vásárolnak energiát sem fűtésre, sem hűtésre vagy szellőztetésre a Vertikal Nydalen irodáiban és lakásaiban, ezt többek közt geotermikus fűtési és hűtési rendszerrel, valamint természetes szellőzéssel érik el. A hőszivattyút a tetőn lévő napelemes panelek táplálják, míg a betonfalak nappal elnyelik a hőt, éjszaka pedig leadják, hozzájárulva ezzel az épület stabil hőmérsékletéhez.
Természetes, ha faborítású?
A könnyedebb megjelenés érdekében az épületet két különböző magasságú részre osztották, és ezek közül csak az egyik éri el a 18 emeletes magasságot. A Vertikal Nydalen látványos kialakításának is szerepe van a jellegzetes energetikai megoldásokban. Amikor két ablak nyílik az épület különböző oldalain, a nyomáskülönbség miatt a levegő ventilátorok nélkül áramlik át a helyiségen.
Mivel az irodaházak hagyományos szellőzőrendszerei gyakran egy méterrel leengedett mennyezetet igényelnek, ez a szelepekkel működő természetes szellőztetési megoldás a ventilátorok nélkül
nemcsak rengeteg energiát, hanem sok helyet is megtakarít, látványosan növelve az irodák és lakások belmagasságát, és egyben térérzetét.
Homlokzatát hőkezelt fenyőből készült elemek borítják, amelyek meleg hatást teremtenek, bár a fa színe az évek során szürkülni fog. Az egyenetlen mintázatú, függőleges falécek a játékos megjelenéséhez is hozzájárulnak, és kiemelik az épület magasságát, a homlokzatot pedig negyvenhárom szögletes erkély is tarkítja, amelyek változatosan emelkednek ki a fafelületből.
Lakások kilátással a fjordra
A Vertikal Nydalen legfelső emeletein negyven lakás található, 44–143 négyzetméteres alapterülettel és változatos elrendezéssel. Az épület rendhagyó formájára tekintettel minden lakás egyedi kialakítású, de mindegyikben egységes a látszóbeton mennyezet, a 2,4 méter magas ajtók és az egyedi gyártású tölgyfa ablakpárkányok.
A lakások belmagassága meghaladja a három métert, nagy ablakaik rengeteg fényt engednek be, ami ma is ritkaság a városi épületeknél,
a Vertikal Nydalen apartmanjai ráadásul kiváló kilátást nyújtanak, a többségük egészen az oslói fjordig.
A tetőn két terasz is található, a fából készült ültetőládák kívül esnek a fedett területeken, így az öntözésük természetes.
Jó lett a munkakörnyezet?
Belső koncepcióját úgy álmodták meg, hogy kiállja az idő próbáját, elkerülve a trendek változása miatti felújításokat. A melegség megteremtése érdekében a betonpadlóra vékony faparketta, a mennyezetre tölgyfa függesztékek kerültek. Az alagsorban nincs garázs, de kialakítottak kerékpártárolókat a hozzájuk tartozó öltözőkkel és zuhanyzókkal.
Irodáinak belső terét úgy tervezték meg, hogy stílusuk a környező természetből merítsen ihletet, a kényelmes és funkcionális munkakörnyezet kialakításához a helyben gyártott bútorokat és az akusztikát helyezték előtérbe. A klíma optimalizálásához szenzorokat helyeztek el az egész épületben, az asztalokon lévő QR-kódokkal pedig a dolgozók is visszajelzéseket hagyhatnak.
(Fotók: Snohetta)
Ez is érdekelhet: